Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opóźnienia lotów w Polsce. „W najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, opóźnień i odwołań rejsów"

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Przemyslaw Swiderski / Polska Press / Archiwum
Opóźnienia lotów w Polsce stały się faktem. Masowe odejścia kontrolerów ruchu lotniczego zaczęły paraliżować przestrzeń powietrzną. Urząd Lotnictwa Cywilnego 9 kwietnia 2022 roku wydał komunikat, w którym ostrzega pasażerów przed zaistniałą sytuacją. Podróżni muszą uzbroić się w cierpliwość - loty mogą być opóźnione, a nawet odwołane.

Jakiś czas temu informowaliśmy o trudnej sytuacji, jaka czeka polskie lotniska w związku z masowym odejściem kontrolerów ruchu lotniczego. Przewidywania stały się faktem - 9 kwietnia 2022 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat, w którym ostrzega pasażerów przed dużymi utrudnieniami, a nawet odwołaniem lotów.

Opóźnienia lotów. Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat

W sobotę 9 kwietnia 2022 roku na stronie internetowej ULC pojawił się następujący komunikat:

Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jaki i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu. W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego funkcjonuje infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom.

Pierwsze informacje o opóźnieniach pojawiły się już tego samego dnia. W nocy z 9 na 10 kwietnia port lotniczy Chopina w Warszawie był zamknięty dla ruchu lotniczego. Pasażerowie mogli w tym czasie przejść proces odprawy i czekać na zaplanowane połączenia. Tablica przylotów udostępniona na stronie internetowej lotniska nie pozostawia wątpliwości - ogromna część zaplanowanych lądowań jest opóźniona.

Pojemne walizki podróżne doskonałe na każdą wycieczkę!

Dlaczego kontrolerzy masowo odchodzą z pracy?

Jednym z głównych powodów ma być spadek zakresu kultury bezpieczeństwa oraz nowe zasady wynagrodzenia. Kontrolerów ruchu lotniczego w Polsce było do tej pory stosunkowo niewielu, bo ok. 600. Teraz liczba ta mogła uszczuplić się nawet o 175 wykwalifikowanych pracowników. We wcześniejszych przewidywaniach najbardziej dotknięte sytuacją miały być porty lotnicze w Modlinie i Warszawie, co potwierdzają ostatnie wydarzenia.

Podstawą sporu jest organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego. Z powodu drastycznego spadku w zakresie kultury bezpieczeństwa, prowadzonego procesu zwolnień grupowych i wypowiedzeń zmieniających w połączeniu z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania, ponad 86% pracowników APP Warszawa oraz 81% pracowników ACC Warszawa rozwiązało umowy o pracę - brzmi komunikat, który można przeczytać na portalu fly4free.pl.

Jak zapewnia Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, że zarówno dla przedstawicieli agencji, jak i dla zarządu Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego bezpieczeństwo jest priorytetem.

Nagłe zmniejszenie obsady tak wielu stanowisk kontrolerskich doprowadzi do trwałego paraliżu na polskim niebie. Tych osób nie da się zastąpić z dnia na dzień. Nie da się też po prostu zwiększyć godzin pracy tym nielicznym, którzy zostaną po 1 maja. Nasza praca wymaga dużej koncentracji, skupienia i odpowiedniego wypoczynku. Pracująca w jednym zespole para kontrolerów może obsługiwać jednocześnie nie więcej niż 21 lotów. To są międzynarodowe normy bezpieczeństwa i jakiekolwiek ich zakłócenia grożą poważnymi konsekwencjami dla bezpieczeństwa pasażerów - przewidywał jakiś czas temu przewodniczący ZZKRL.

Okazuje się, że przewidywania stały się faktem, a utrudnienia w ruchu lotniczym to temat zajmujący nie tylko PAŻP i zarząd ZZKRL, ale przede wszystkim pasażerów. Ci, by podróżować bezpiecznie, muszą liczyć się ze zmianą planów, opóźnieniami, a nawet odwołaniem rejsu.

Więcej na temat konfliktu PAŻP i ZZKRL dowiecie się z poniższego artykułu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto