Oszczędzanie wody w codziennym życiu jest dziecinnie proste! Chcesz wydawać mniej na rachunki i zadbać o planetę? Podpowiadamy jak to zrobić

Materiał informacyjny Karcher
17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na sposoby zapobiegania tym zjawiskom. Problem wcale nie jest odległy, ponieważ Polska również jest dotknięta procesem pustynnienia. Jak zatem można oszczędzić sobie i planecie kłopotów z niedoborem wody? Zmiany, które nie będą kosztować Cię wysiłku możesz wprowadzić już dzisiaj.

Pustynnienie i susze – dlaczego jest to poważny problem?

Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1995 roku. 17 czerwca to dobry moment, aby zatrzymać się na kilka chwil i zastanowić, jak wygląda świat, w którym żyjemy.

Pustynnienie zagraża coraz większej części naszej planety. Wpływ na to zjawisko ma m.in. wycinanie lasów, nadmierny wypas bydła, górnictwo czy eksploatacja surowców mineralnych. Skutki tego procesu są niepokojące. To zagrożenie zarówno dla rozwoju życia zwierząt i roślin, ale także dla nas. Pustynnienie i susze mogą zaowocować m.in. tym, że ziemia stanie się jałowa, a plony coraz mniejsze. A trudno wyobrazić sobie nasze życie z ograniczonym dostępem do żywności i wody, prawda?

Oprócz systemowych rozwiązań, warto zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma wpływ na losy naszej planety. Zdarza Ci się podczas mycia zębów nie zakręcać kranu? A może nie wyobrażasz sobie dnia bez długiej kąpieli? Woda jest niezwykle cennym zasobem, a jej oszczędzanie może sprawić, że susze i pustynnienie będą odrobinę mniej dotkliwym problemem.

Jak zatem podejść do sprawy i zacząć oszczędzać wodę w codziennym życiu? Proste rozwiązania mają znaczenie nie tylko w kontekście ekologii, ale także domowego budżetu.

Jak oszczędzać wodę? Zmień te nawyki, a Twój portfel i planeta Ci za to podziękują

Oszczędzanie wody w codziennym życiu nie musi wiązać się z trudną do zaplanowania i przeprowadzenia misją. Wiele kroków możesz wprowadzić od zaraz.

Lekcja 1. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów
Mycie zębów dwa razy dziennie, przez około 2 minuty przy odkręconym kranie sprawia, że marnujesz około 16 litrów wody dziennie. Lepszym rozwiązaniem będzie np. wlanie jej do kubeczka. Jeśli przy higienie jesteśmy – postaw na prysznic, nie kąpiel w wannie. Do napełnienia wanny średnio potrzeba około 200 litrów wody. Dla porównania, pięciominutowy prysznic wiąże się z zużyciem około 50 litrów. Ekologicznie i oszczędnie.

Lekcja 2. Wykorzystuj wodę ponownie
Mycie warzyw czy owoców jest niezbędnym elementem ich przygotowania do spożycia. Zadbaj jednak o to, aby wykorzystana do tego woda mogła się przydać jeszcze raz, np. do umycia podłogi, spłukania toalety czy podlania kwiatków.

Lekcja 3. Sprzątaj mądrze
Zmywarka to jedno z niezbędnych narzędzi w domach tych, którzy chcą oszczędzać wodę. Jak wynika z szacunków, jeden cykl mycia naczyń w zmywarce to około 7-15 litrów. Zaś ręczne wykonywanie tej czynności „kosztuje” nawet 60 litrów dziennie. Jeśli nie masz zmywarki, podczas obmywania zastawy nie korzystaj z bieżącego strumienia. Napełnij dwukomorowy zlew po jednej stronie wodą do mycia, po drugiej – do płukania (w przypadku jednokomorowego zlewozmywaka wykorzystaj miskę.)

Dodatkowo, korzystając z pralki czy zmywarki zadbaj o to, aby urządzenie było pełne. W ten sposób zmniejszysz częstotliwość, zaoszczędzisz wodę i pieniądze.

Warto rozważyć także inwestycję w dodatkowe urządzenia, które pozwolą Ci zachować czystość w domu, przy jednoczesnej oszczędności surowców i niższych rachunkach. Jednym ze sprzętów, godnych uwagi z wielu powodów, jest parownica.

Szybka podróż w czasie, czyli co prohibicja w Stanach Zjednoczonych miała wspólnego z… parownicą?

Zastanawiasz się nad zakupem parownicy i chcesz nieco więcej wiedzieć o tym, jak działa to urządzenie i jakie ma zalety? Zanim do tego przejdziemy... cofnijmy się do lat 20. XX wieku. Jesteśmy w Stanach Zjednoczonych, które w tym czasie zmagają się z wojnami gangów, rozkwitem hazardu, prohibicją i nielegalną produkcją alkoholu. Co ta mała powtórka z historii ma wspólnego z parownicą? Bardzo wiele, bowiem właśnie wtedy, w nielegalnej destylarni, po raz pierwszy zaobserwowano czyszczące działanie pary.

Odkrycia dokonał Frank W. Ofeldt, gdy w swoim garażu próbował wyprodukować wyskokowy trunek. W pewnym momencie strumień pary z destylatora niechcący skierował na tłuste, olejowe plamy na podłodze. Zobaczył wówczas jak zabrudzenia znikają z posadzki i zainspirowany tym odkryciem postanowił dokładniej zbadać właściwości pary wodnej.

Urządzenie skonstruowane przez Franka W. Ofeldt’a wymagało dopracowania. Jego idea zawędrowała za ocean i zainteresowała niemieckiego wynalazcę i inżyniera Alfreda Kärchera, który we wczesnych latach powojennych, dokonał znacznych ulepszeń w mechanizmie działania pierwszej parownicy. Korzystając ze swojego doświadczenia w technologii podgrzewania wody połączył niejako dwie funkcje w jednym urządzeniu, które nie tylko podgrzewało wodę, ale także podawało ją pod ciśnieniem. Tym samym stworzył pierwszy model urządzenia wysokociśnieniowego z podgrzewaniem wody.

Jak działa parownica? Jest skutecznie, ekologicznie i oszczędnie

Parownica to urządzenie, które pokochasz m.in. za skuteczność. Jak to dokładnie działa? Woda w postaci gorącej pary ma bardzo niskie napięcie powierzchniowe. Pozwala to cząsteczkom wody „wśliznąć się” pod brud i usunąć go. Dodatkowo powierzchnia jest czyszczona przy pomocy szczotki i ściereczki, co jeszcze zwiększa skuteczność.

Warto także podkreślić walory ekonomiczne. Z jednego litra wody z kranu powstaje bowiem aż 1700 litrów pary wodnej.

Za skuteczność czyszczenia parowego odpowiadają parametry techniczne pracy parownicy: ciśnienie i prędkość strumienia pary oraz jej temperatura. Natomiast zakres zastosowań parownicy rośnie wraz z możliwymi do zastosowania akcesoriami.

Parownice znajdą zastosowanie w każdym mieszkaniu i domu. Można je wykorzystać do czyszczenia m.in.:

  • twardych posadzek (kamień, lastrico itp.),
  • armatury kuchennej i łazienkowej,
  • okapów i płyt grzejnych,
  • luster oraz okien.

Dlaczego warto zainwestować w parownicę? Jej możliwości pomogą Ci zachować czystość w domu bez użycia środków chemicznych

Para jest jednym z najbardziej higienicznych i skutecznych mediów czyszczących – usuwa nawet najtrudniejsze cząstki brudu, penetrując całą czyszczoną powierzchnię, w tym wąskie szczeliny i pory materiału. Para opuszczająca dyszę ma temperaturę około 100 ºC. Brud nagrzewa się szybciej niż powierzchnia, do której przylega. Ta różnica temperatur sprawia, że cząsteczki brudu rozszerzają się mocniej niż powierzchnia, a to powoduje niemal samoczynne odspajanie się brudu.

Metoda czyszczenia parowego jest szczególnie rekomendowana osobom posiadającym dzieci oraz alergikom. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Środki chemiczne nigdy nie są w pełni bezpieczne dla zdrowia, mogą uczulać, a ich pozostałości znajdują się po czyszczeniu na powierzchniach w domu. Czyszczenie parowe eliminuje ten problem, ponieważ parownica czyści bez detergentów.

Dodatkowo według badań naukowych zleconych przez firmę Kärcher, Instytutowi Higieny i Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Bonn parownice są skuteczne w usuwaniu bakterii najczęściej spotykanych w domu, czyli pałeczek gram – ujemnych w tym Salmonelli i bakterii coli, a także bakterii gronkowca złocistego i bakterii paciorkowca jelitowego. Skuteczność parownicy oceniono w tym badaniu na 99,99%. Równie skuteczna jest w przypadku usuwania koronawirusa.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat parownic i innych urządzeń marki Kärcher? Sięgnij po dodatkową dawkę informacji dostępną na stronie internetowej. Czysty dom z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań jest na wyciągnięcie ręki!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oszczędzanie wody w codziennym życiu jest dziecinnie proste! Chcesz wydawać mniej na rachunki i zadbać o planetę? Podpowiadamy jak to zrobić - RegioDom.pl

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie