Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otylia Kokocińska, Honorowa Obywatelka Łęczycy była gościem "Osobowości"

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
W Domu Kultury w Łęczycy odbyło się spotkanie z cyklu "Osobowości", którego bohaterką była Otylia Kokocińska, nauczycielka, regionalna działaczka społeczna, wieloletnia przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej oraz Honorowa Obywatelka Łęczycy. Spotkanie poprowadziła Olga Kurowska, dyrektor DK.

- Zasługi Pani Otylii Kokocińskiej dla naszego miasta i jego mieszkańców są bardzo dobrze znane i niepodważalne - mówi Olga Kurowska. - Spotkania z cyklu "Osobowości" mają przybliżać mieszkańcom sylwetki znanych i zasłużonych łęczycan. Wcześniej gościliśmy innych honorowych obywateli takich jak Wiktoryn Grąbczewski, Maria Ginter czy siostra Magdalena Śmiałowska.

Otylia Kokocińska, z domu Kubiak, urodziła się w Łęczycy 20 maja 1923 roku. Uczęszczała do Szkoły Powszechnej, a po jej ukończeniu zdała do Gimnazjum Ogólnokształcącego, ale wybuch wojny przerwał jej edukację. W czasie Bitwy nad Bzurą była sanitariuszką polowego szpitala. Podczas okupacji prowadziła tajne nauczanie i należała do konspiracyjnej organizacji harcerskiej.

- Przez lata pojawiały się wątpliwości czy pani Otylia rzeczywiście prowadziła tajne nauczanie. Na spotkaniu dostaliśmy tego potwierdzenie, bo Wiesława Kleszczonek, jedna z uczennic Kokocińskiej, opowiedziała zgromadzonym, jak wyglądały tajne zajęcia dydaktyczne z naszą bohaterką - opowiada Kurowska.

Po zakończeniu wojny Kokocińska kontynuowała naukę w Liceum Pedagogicznym. W 1961 r. otrzymała dyplom Studium Nauczycielskiego na kierunku filologia polska. Do roku 1975 pełniła funkcję kierownika Powiatowego Ośrodka Metodycznego i Instruktora Ogniska Języka Polskiego.

Otylia Kokocińska była wielokrotnie nagradzana za swą działalność. Została odznaczona nagrodą Pierwszego Stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, podziękowaniami kuratora oświaty w Płocku za tajne nauczanie, Złotym Krzyżem Zasługi za pracę zawodową czy Honorową Odznaką Województwa Łódzkiego i odznaką "Za zasługi dla województwa płockiego".

W latach 1969 - 1972 była posłem V kadencji ziemi łęczyckiej, poddębickiej, kutnowskiej i łowickiej.

Za całokształt pracy społecznej i politycznej otrzymała Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski, Srebrny Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Zasłużonego Działacza Kultury czy Odznakę Przyjaciela Dziecka.

Otylia Kokocińska od 1968 r. jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej. Po śmierci Władysława Wieszczka pełniła obowiązki prezesa TMZŁ, by w 1996 r. przejąć tę funkcję. W czasie jej prezesury TMZŁ nawiązało współpracę z gminam - utworzono Towarzystwa Regionalne. Z jej inicjatywy w łęczyckich szkołach powstały Młodzieżowe Koła Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Honorowa obywatelka wychowała i wykształciła wiele pokoleń mieszkańców Łęczycy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto