Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze czołgi Abrams już w Polsce. Trafiły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
szer. Kamil Oślizło/Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
Pierwsze czołgi Abrams są już w Polsce. Maszyny przyjechały do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, gdzie polscy żołnierze będą przechodzić szkolenia w użyciu tej broni. Pierwsza partia to 28 Abramsów. Docelowo ma być ich w Polsce 250.

Pierwsze z 28 czołgów Abrams dotarły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej we wtorek, 19 lipca.

To pierwsze maszyny, które będą służyły do szkolenia pancerniaków. Docelowo w Polsce ma by c 250 czołgów Abrams. Stworzą Żelazną Dywizję.

Minister Mariusz Błaszczk w mediach społecznościowych poinformował, że spodziewane są wkrótce kolejne dostawy nowoczesnego sprzętu. Chodzi o system Patriot oraz drony uderzeniowe Bayraktar, które sprawdziły się w wojnie na Ukrainie.

- Czołgi Abrams, na których będą szkolić się żołnierze Wojska Polskiego są już w Polsce. Będziemy gotowi, kiedy pojawią się pierwsze z 250 najnowocześniejszych czołgów, które zamówiliśmy. Polska będzie dysponowała nowoczesną, potężną siłą, aby w sytuacji zagrożenia odstraszyć agresora - zapewnia minister Mariusz Błaszczak.

Abramsy dla Polski

Czołgi Abrams mają zastąpić czołgi T-72, które które Polska przekazała Ukrainie w ramach dostaw uzbrojenia. Przekazanych zostało około 250 sztuk zmodernizowanych maszyn.

W kwietniu 2022 r. minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na zakup 250 czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Zamówienie przewiduje kupno czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym oraz zapasem amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD. Pierwsze czołgi trafią do wojsk lądowych w 2022 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji SEPv3 trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO. Przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej, w tym również do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, jak informuje MON. Docelowo mają tworzyć cztery bataliony.

- Chciałem podkreślić, że czołgi te będą dyslokowane na wschodzie naszego kraju, w 18 Dywizji Zmechanizowanej, tej najmłodszej, powstałej w 2018 roku, a w tym roku certyfikowanej, siadającej już pełną zdolność bojową. Czołgi będą na wyposażeniu 1 Warszawskiej Brygady Pancernej i na wyposażeniu formowanej 19 Brygady Zmechanizowanej z siedzibą w Lublinie, a więc nie będzie konieczności dyslokacji w sytuacji zagrożenia – twierdzi szef MON.

Najnowocześniejsze czołgi dla Polski

Czołgi Abrams to najnowocześniejsze czołgi na świecie. M1A2 SEP v.3 to najnowsza wersja amerykańskiego czołgu podstawowego Abrams, która weszła na wyposażenie w latach 2019-2020. Jego główne uzbrojenie stanowi 120 mm armata gładkolufowa M256, która została dostosowana do wykorzystywania najnowszych rodzajów amunicji, w tym amunicji programowalnej.

Czołgi III generacji ABRAMS M1A2 SEPv3 będą posiadały m.in. system pozwalający na współpracę z wyrzutniami HIMARS i samolotami F-35.

Wysoką skuteczność prowadzonego ognia zapewnia zaawansowany system kierowania ogniem. Uzbrojenie pomocnicze składa się ze zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia CROWS z wielkokalibrowym karabinem maszynowym kal. 12,7 mm oraz dwóch karabinów maszynowych kal. 7,62 mm.

Czołg Abrams charakteryzuje się silną odpornością balistyczną i przeciwminową, zapewniając najwyższy poziom ochrony załogi, która w najnowszej wersji SEP v.3 może zostać uzupełniona przez aktywny system ochrony pojazdu TROPHY.

Napęd czołgu stanowi silnik turbowałowy Honeywall AGT1500C o mocy 1500 KM, który zapewnia wysoką prędkość maksymalną oraz mobilność w każdym terenie. Najnowsza wersja została dodatkowo wyposażona w pomocniczą jednostkę napędową (APU). Masa bojowa czołgu wynosi (w zależności od zastosowanych na platformie rozwiązań) ok. 65-70.

- Wojsko Polskie będzie wyposażone w czołgi Abrams już od przyszłego roku, a więc bardzo szybko wzmacniamy zdolności obronne RP. To jest oczywiście odpowiedź na wyzwania z jakimi mierzymy się, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo międzynarodowe, a naszym zadaniem jest odstraszenie ewentualnego agresora. Wszyscy wiemy, gdzie ten agresor leży, wszyscy wiemy jakie zagrożenia są potencjalnie możliwe – twierdzi minister Mariusz Błaszczak.

Dodatkowo, jak ogłosił minister Błaszczak 14 lipca, w przyszłym roku rozpoczną się dostawy dodatkowych 116 czołgów Abrams starszej wersji. Mają być to czołgi, które pochodzą z magazynów armii Stanów Zjednoczonych.

- Chodzi o to, aby stanowiły one wypełnienie luk powstałych po donacji sprzętu dla Ukrainy. Te czołgi zostały kupione na bardzo preferencyjnych warunkach. W zasadzie płacimy jedynie za ich przywrócenie do sprawności, gdyż obecnie są one zakonserwowane, oraz za pakiet logistyczny, części zamienne - zapowiada minister Mariusz Błaszczak.

Pierwsze czołgi Abrams już w Polsce. Trafiły do Centrum Szko...

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze czołgi Abrams już w Polsce. Trafiły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Zduńska Wola Nasze Miasto

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto