Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powołana zostanie komisja weryfikacyjna. Radni zdecydują, czy będzie referendum

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Członkowie komitetu obywatelskiego, którzy chcą przeprowadzenia referendum w sprawie komercjalizacji lub prywatyzacji szpitala w Łęczycy, złożyli w starostwie powiatowym podpisy poparcia.

W czwartek na ręce wicestarosty Krystyny Pawlak podpisy złożyli Jarosław Pacholski, pełnomocnik inicjatora referendum, Tomasz Pietrzak, radny powiatowy, Grzegorz Góra, radny gminy wiejskiej Łęczyca oraz Zenon Koperkiewicz, radny miejski.

- Złożyliśmy dokładnie 301 kart z 6022 podpisami poparcia dla referendum - mówi Jarosław Pacholski, pełnomocnik inicjatora referendum. - Pani wicestarosta przyjęła podpisy z uśmiechem i nie wyczuliśmy żadnej niechęci z jej strony - żartuje.

Podpisy muszą zostać teraz zweryfikowane przez specjalną komisję.

- Przewodniczący Rady Powiatu Łęczyckiego powoła ze składu Rady Powiatu komisję, która zweryfikuje listy pod względem poprawności danych osobowych, podobnie jak ma to miejsce przy zgłaszaniu kandydatów np. do Rady Powiatu - informuje Ireneusz Barański, sekretarz powiatu. - Od chwili złożenia list, Rada Powiatu w ciągu 30 dni będzie musiała zebrać się i zadecydować, czy chce doprowadzić do przeprowadzenia referendum - wyjaśnia sekretarz.

Jeśli rada podejmie uchwałę o przeprowadzeniu referendum, powiat będzie miał 50 dni na jego zorganizowanie. Aby samo referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 30 proc. mieszkańców powiatu uprawnionych do głosowania, czyli ok. 13 tys. osób.

- Byliśmy złośliwie określani "jakąś grupą mieszkańców", ale liczba zebranych przez komitet ponad partyjnymi podziałami podpisów powinna dać powiatowi do myślenia. Sześć tysięcy osób nie utożsamia się z władzą i jeśli aż tyle osób składa swoje sygnatury poparcia, to trzeba pochylić się nad problemem. Mimo wielu deklaracji ze strony starostwa, że chcą z nami rozmawiać, tak naprawdę mijało się to z prawdą i ograniczało do ataków na nas na stronach internetowych i tablicach ogłoszeń - zaznacza Pacholski.

- Rada zwołuje referendum, kiedy nie wie, jak rozwiązać dany problem, a w tym przypadku każdy wie, że restrukturyzacja szpitala jest konieczna. Działania naprawcze będą realizowane, a ruchy uzdrawiające szpital, aby ten się bilansował, będą kontynuowane. Problemu "prywatyzacji" nie ma - twierdzi tymczasem sekretarz Barański.

Inicjatorzy referendum nadal podkreślają, że jeśli Rada Powiatu podejmie uchwałę, że nie zamierza ani prywatyzować, ani komercjalizować SP ZOZ-u to referendum będzie niepotrzebne.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto