Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary w okresie grzewczym

ksu
Sklep w Piątku strażacy gasili ponad dwie godziny
Sklep w Piątku strażacy gasili ponad dwie godziny KPPSP w Łęczycy
W okresie jesiennym często dochodzi do pożarów, spowodowanych niewłaściwą eksploatacją urządzeń grzewczych oraz nieszczelnych przewodów kominowych

Od początku tego roku na terenie naszego powiatu doszło do siedemnastu pożarów spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych oraz nieszczelnych przewodów kominowych i wentylacyjnych.

- To właśnie w okresie jesiennym dochodzi do największej liczby pożarów związanych z nieodpowiednią eksploatacją systemów ogrzewania - informuje Marek Mikołajczyk, rzecznik Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Łęczycy. - Pierwszym odruchem człowieka jest zapewnienie sobie ciepłego miejsca, jednak to często mija się z rozwagą.

Obowiązkowych, regularnych, corocznych przeglądów wymagają nie tylko same urządzenia grzewcze, ale też przewody znajdujących się w budynkach kominów: dymowe, spalinowe i wentylacyjne.
- Najczęstsze błędy, na jakie natrafiam podczas przeglądów to brak drożności przewodów, zaleganie sadzy, niewystarczająca wentylacja - wymienia Ryszard Szylkiewicz, łódzki kominiarz, który obsługuje powiat łęczycki. - Największym jednak problemem jest to, że ludzie zwyczajnie nie słuchają i lekceważą zalecenia kominiarzy, a stąd o krok od nieszczęścia- dodaje.

Tylko w listopadzie na terenie powiatu łęczyckiego doszło do dwóch groźnych pożarów.

Pierwszy miał miejsce 12 listopada w miejscowości Piątek. W sklepie chemiczno-kosmetycznym od zbyt blisko stojącego piecyka gazowego zapaliła się wystawa. Łatwopalne kosmetyki spowodowały szybkie rozprzestrzenienie się ognia. Pomieszczenie doszczętnie spłonęło. Chociaż pożar wybuchł w godzinach otwarcia sklepu, na szczęście nikt w nim nie ucierpiał. Właściciel oszacował poniesione straty na sto tysięcy złotych.

Dwa dni później w Borku, w środku nocy zapalił się dach domu. Przyczyna? Nieszczelne przewody kominowe.Gdyby nie szybka reakcja właścicielki , dom mógł spłonąć doszczętnie, a wraz nim domownicy. - Do tej pory zdarza się, że ludzie mieszkający w blokach, nie korzystają z centralnego ogrzewania, wykorzystując inne urządzenia,często po to, aby zaoszczędzić - mówi Marek Mikołajczyk. - Niestety nie liczą się z tym, że tak naprawdę mogą na tym stracić znacznie więcej.

Od kiedy nadeszły chłodniejsze dni, straż pożarna w całej rozpoczęła kampanię informacyjną na temat niebezpieczeństw wynikających z zaniedbania systemów grzewczych, przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Na stronach internetowych pojawiły się informacje o ich bezpiecznym użytkowaniu.
Okazuje się, że odrobina zwykłej przezorności, odpowiedzialność i wyobraźnia mogą zapobiec niejednej tragedii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto