Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Dobry Posiłek" w łęczyckim szpitalu. Będzie więcej owoców, warzyw i świeżych produktów

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Program "Dobry Posiłek" w łęczyckim szpitalu. Będzie więcej owoców, warzyw i świeżych produktów
Program "Dobry Posiłek" w łęczyckim szpitalu. Będzie więcej owoców, warzyw i świeżych produktów J. Kaźmierczak/ NFZ
Łódzki NFZ zakończył rekrutowanie szpitali do pilotażowego programu Dobry Posiłek. Ze wsparcia finansowego skorzystają 33 szpitale w Łódzkiem, w tym m.in. Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

Dobry posiłek w łęczyckim szpitalu

NFZ na Dobry Posiłek wyda w tym półroczu 35 milionów złotych. Posiłki mają być smaczne, świeże, ma być w nich więcej owoców, warzyw i świeżych produktów, jakości jedzenia ma dopilnować dietetyk zatrudniony przez szpital.

- Celem pilotażu jest lepsze żywienie pacjentów i łatwiejszy dostęp do porad żywieniowych udzielanych przez dietetyków. Fundusz przeznacza na poprawę diety pojedynczego pacjenta w szpitalu dodatkowe 25,62 zł dziennie. To pieniądze, które uzupełnią kwotę dotychczas przeznaczaną przez placówkę na karmienie chorych. Śniadania i obiady oraz 7-dniowe jadłospisy można codziennie oglądać na stronach szpitali w Łódzkiem - Anna Leder, rzeczniczka prasowa ŁOW NFZ.

Szpital musi m.in. zatrudnić na okres trwania programu dietetyka o odpowiednich kwalifikacjach. Posiłki przeznaczone dla pacjentów są przygotowywane na podstawie jadłospisu opracowanego przez osobę planującą dietę, zapewniającego urozmaicenie potraw i zbilansowanie wartości składników odżywczych w diecie.

Lecznica ma obowiązek opracowywać jadłospisy na co najmniej 7 dni, a także publikować je na stronie internetowej szpitala. Na swojej stronie internetowej, codziennie w dni robocze, musi zamieszczać także zdjęcia co najmniej dwóch posiłków spośród najczęściej stosowanych diet z danego dnia wraz z odniesieniem do pozycji z jadłospisu. Dodatkowo osoba planująca dietę na zlecenie lekarza udziela pacjentom porad żywieniowych.

- Zdecydowanie posiłki są bardziej urozmaicone. W szpitalu zatrudniliśmy dietetyka. Mam nadzieję, że pacjenci zauważyli już poprawę w serwowanych daniach. Wprowadzony został także dodatkowy, czwarty posiłek (podwieczorek) - mówi Małgorzata Raczkiewicz, prezes fundacji "Dobry szpital" w Łęczycy.

- Odpowiednia dieta w szpitalu powinna być integralną częścią całego procesu leczenia, a właściwa ocena stanu odżywienia i wdrażanie odpowiedniego sposobu żywienia istotnym elementem zwiększenia szans chorych na wyzdrowienie, poprawę skuteczności leczenia zachowawczego i chirurgicznego oraz zmniejszenie ryzyka powikłań i skrócenie czasu gojenia się ran pooperacyjnych. Dobrze odżywiony pacjent szybciej powraca do zdrowia i tym samym może krócej przebywać w szpitalu, co korzystnie wpływa na jego ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego, a także obniża całkowity koszt leczenia - dodaje Anna Leder.

Program trwa do 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto