Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stanisław August Thugutt w gronie Honorowych Obywateli Łęczycy

Redakcja
We wtorek, 25 lutego Radni Miasta Łęczyca podjęli uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca Stanisławowi Augustowi Thuguttowi, który urodził się 30 lipca 1873 r. w Łęczycy. Przewodniczący Rady Miejskiej - Andrzej Domagała, Zastępca Burmistrza Łęczycy – Wojciech Czaplij, Radny Miasta – Krzysztof Razik oraz wnioskodawca nadania honorowego obywatelstwa naszemu rodakowi – Krzysztof Graczyk złożyli na grobie rodziny kwiaty.

Stanisław August Thugutt niewątpliwie należał do najbardziej znanych polityków Drugiej Rzeczypospolitej. Jest wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży. Fakt, iż jest synem Łęczycy i ziemi łęczyckiej zasługuje na podkreślenie i stanowi powód do dumy i chluby dla wspólnoty samorządowej Miasta Łęczyca. Włączając Stanisława Augusta Thugutta do grona Honorowych Obywateli Miasta Łęczyca, władze samorządowe Łęczycy oddają cześć pamięci polskiemu politykowi dwudziestolecia międzywojennego i publicyście.

Stanisław August Thugutt był najmłodszym z sześciorga dzieci Augustyna Thugutta, lekarza powiatowego w Łęczycy. Doktor Thugutt był jednym z najbardziej szanowanych obywateli miasta, zaangażowanym w różne lokalne przedsięwzięcia. Atmosfera domu rodzinnego Stanisława Augusta Thugutta miała wielki wpływ na jego osobowość, wrażliwość społeczną, umiłowanie ziemi ojczystej i śladów jej przeszłości, zaś przede wszystkim na kształtowanie charakteru człowieka prawego, bezkompromisowego i sprawiedliwego. Przyszły polityk spędził w mieście rodzinnym osiem lat życia. W Warszawie ukończył szkołę powszechną oraz realną. Nie mogąc rozpocząć studiów w kraju, pracował jako robotnik w łódzkiej fabryce włókienniczej. Następnie podjął pracę inkasenta w zakładzie krawieckim i po wyjeździe do Warszawy został księgowym. Wybuch I wojny światowej był momentem zwrotnym w życiu Stanisława Augusta Thugutta. Pojawiająca się szansa na odzyskanie przez Polskę niepodległości pchnęła go w wir polityki i zaangażowania publicznego. W 1914 r. wraz z przyjaciółmi założył tajne ugrupowanie, Związek Patriotów, przekształcony następnie w Partię Niezawisłości Narodowej (wkrótce pierwszy człon nazwy zastąpiło „stronnictwo”). Po rozpoczęciu działań wojennych Stanisław August Thugutt zajmował się wieloma zadaniami, od redagowania „Gońca” (najbardziej niepodległościowa wówczas gazeta w Warszawie) czy odezw i broszur, a na przemycie rewolwerów kończąc. Został też skarbnikiem w Polskiej Organizacji Wojskowej, powołanej w celu wspierania utworzenia polskich sił zbrojnych. Na początku 1915 r. wszedł do Zjednoczenia Stronnictw Niepodległościowych, które zrzeszało też PPS i Związek Chłopski. Stanisław August Thugutt wpisywał się w ideały lewicowe i prospołeczne oraz udzielał wsparcia dla Józefa Piłsudskiego, który wszedł do najnowszej historii Polski jako lider Polskiego Stronnictwa Ludowego „Wyzwolenie” i czołowy polityk lat 1918-1926.Stanisław Thugutt był członkiem rządu w dwóch pierwszych gabinetach odrodzonego państwa polskiego Ignacego Daszyńskiego i Jędrzeja Moraczewskiego. W 1924 r. premier Władysław Grabski powierzył mu stanowisko wicepremiera. Sprawował też mandat posła na Sejm RP. Z polityki odszedł po zamachu majowym w 1926 r., poświęcając się ruchowi spółdzielczemu. Ponadto kandydat na Honorowego Obywatela Miasta Łęczyca był autorem kilku książek poświęconych historii spółdzielczości oraz popularyzacji idei krajoznawstwa i ochrony zabytków. Na uwagę zasługuje także jego spuścizna publicystyczna. Stanisław August Thugutt zmarł 15 czerwca 1941 r. w Sztokholmie.

Stanisław August Thugutt został odznaczony m.in. estońskim Krzyżem Wolności I klasy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto