Tak w gminie Świnice Warckie wykorzystano dotacje z grantów sołeckich

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Na inwestycje gmina otrzymała 30 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Na inwestycje gmina otrzymała 30 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. UG Świnice Warckie
Udostępnij:
W gminie Świnice Warckie podsumowano zrealizowane granty sołeckie. W tym roku pieniądze trafiły do trzech sołectw (Piaski, Stemplew i Świnice Warckie). Na realizacje inwestycji wydano ponad 41 tysięcy złotych.

Sołectwo Piaski

Utwardzenie terenu w Sołectwie Piaski polegało na przygotowaniu podłoża oraz wykonaniu prac porządkowych i estetycznych związanych z utrzymaniem terenu - miejsca, gdzie skupia się po pracy społeczność sołectwa: dzieci bawiące się na placu zabaw, młodzież korzystająca z boiska i siłowni, rodzice w altance obserwujący swoje pociechy. Projekt został zrealizowany w sołectwie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym - Filia w Piaskach, w której znajduje się również Filia Gminnej Biblioteki Publicznej. Utwardzenie terenu pozwala uniknąć chaotycznego parkowania pojazdów na drodze dojazdowej do szkoły, a także przyczyniło się do zwiększenia bezpieczeństwa dzieci, młodzieży, dorosłych - wszystkich użytkowników istniejącego kompleksu rekreacyjnego a przede wszystkim mieszkańców, tworzących lokalną społeczność.

- Poprawiła się także estetyka i wizerunek naszej „Małej Ojczyzny”, już częściowo powstałej infrastruktury z dofinansowaniem (udziałem środków z UM) z poprzednich edycji grantów sołeckich. Zaangażowanie mieszkańców przyczyniło się do integracji oraz wspólnych działań dla dobra wszystkich - mówi Anna Matusiak, zastępca wójta gm. Świnice Warckie.

Sołectwo Stemplew

Projekt, dotyczył wsparcia Koła Gospodyń Wiejskich w Stemplewie poprzez zakup wyposażenia zaplecza kuchennego m.in.: wypażarki do naczyń z okapem, stołów roboczych, basenów nierdzewnych, regałów, naczynia do przygotowania i transportu potraw. Działanie to pozwoli na poszerzenie możliwości wciąż rozwijającego się KGW jak organizowanie warsztatów kulinarnych oraz imprez lokalnych, pobudzających aktywność społeczną i integrację mieszkańców sołectwa w każdym wieku.

- Co więcej, nowo zakupione urządzenia stworzą odpowiednie warunki sanitarne do przygotowywania i degustacji potraw. Wspólnie spędzony czas wpływa korzystnie na aktywizację oraz zacieśnianie więzi społecznych, przekazywanie młodszym pokoleniom tradycji i lokalnego folkloru a także przypomnienia smaków z dzieciństwa – polskiej tradycyjnej kuchni. Przyczyni się to do mocniejszego uściślenia współpracy pomiędzy członkiniami KGW, a mieszkańcami sołectwa - dodaje Anna Matusiak.

Sołectwo Świnice Warckie

Przyznane środki finansowe przeznaczone zostały na zakup i montaż okien przystanku. Wymiana stolarki otworowej na nową i szczelną to przedsięwzięcie, które przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ale przede wszystkim zabezpieczy budynek przed niszczeniem na dalsze długie lata eksploatacji.

- Wpłynie także na poprawę estetyki małej architektury centrum Świnic Warckich, które poprzez kult św. Faustyny Kowalskiej są celem licznych pielgrzymek z kraju i ze świata, a także ruchu turystycznego z racji sąsiedztwa z Termami Uniejów. Przystanek gminny jest na trasie przywróconej linii autobusowej w Województwie Łódzkim w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych - dodaje Matusiak.

41 tys. 245,41 zł to całkowity koszt zrealizowanych grantów sołeckich. Na powyższe inwestycje gmina otrzymała 30 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie