Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Topniejący śnieg podtapia budynki i drogi

Katarzyna Sulima
Agnieszka Jędrzejczak
Konsekwencje ciągnącej się w tym roku, w nieskończoność zimy mieszkańcy powiatu łęczyckiego ponoszą do tej pory . Okazuje się, że woda spływająca z pól, na których topniał śnieg, stanowi duże zagrożenie dla mieszkańców. Zalegający od dłuższego czasu śnieg zalewa nie tylko pola i łąki, ale również budynki czy drogi.

Jakby tego było mało trudną sytuację pogarsza dodatkowo wiosenny deszcz. Do podtopień dochodzi ponieważ nasiąknięta wodą ziemia nie radzi sobie sobie z przyjmowaniem kolejnych opadów.

Wokół miasta pozalewane są okoliczne łąki i pola. Przydrożne rowy wypełnione są po brzegi. Nie inaczej sytuacja wygląda w całym powiecie łęczyckim.

W tym tygodniu strażacy z OSP w Topoli Królewskiej pomagali rodzinie z miejscowości Pilichy w gminie Łęczyca, w ratowaniu podtopionego gospodarstwa.

- W wyniku napływu wód gruntowych doszło tam do podtopienia budynku - informuje Marek Mikołajczyk, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy. - Strażacy wypompowywali wodę, która niebezpiecznie podpłynęła pod budynki oraz udrożnili odpływ wody.

W ubiegłym tygodniu woda zalała natomiast gminną drogę. Druhowie z OSP w Piątku wypompowywali wodę do pobliskiego rowu, w miejscowości Broników w gminie Piątek. Woda uniemożliwiła poruszanie się po drodze.
Główną przyczyną podtopień jest nagła zmiana temperatury.

Jednak zdaniem Jacka Ożadowicza, kierownika wydziału zarządzania kryzysowego starostwa powiatowego w Łęczycy poziom rzek na terenach powiatu nie osiągnął do tej pory stanu ostrzegawczego.

- Systematycznie monitorujemy stan rzek w powiecie, współpracujemy na bieżąco z gminnymi wydziałami zarządzania kryzysowego. Jak do tej pory największe zagrożenie stanowiła rzeka Bzura, której brakowało zaledwie dwóch centymetrów do osiągnięcia stanu ostrzegawczego - wyjaśnia Ożadowicz. - W tym tygodniu sytuacja znacznie się polepszyła, gdyż stan wody w rzekach systematycznie maleje. Teraz głównym zagrożeniem dla mieszkańców pozostają nadal pozalewane łąki, niedrożne rowy melioracyjne oraz kaprysy pogody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto