Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej wspomina regionalistów z TMZŁ (ZDJĘCIA)

Redakcja
Wspominamy łęczyckich regionalistów
Wspominamy łęczyckich regionalistów fot. nadesłane TMZŁ w Łęczycy
- Ze względu na zamknięcie cmentarzy nie zdążyliśmy odwiedzić grobów Koleżanek i Kolegów. Uczynimy to po otwarciu bram łęczyckiej nekropolii. Niemniej, chcemy przypomnieć sylwetki naszych Wspaniałych Regionalistów, którzy całym sercem kochali naszą ,,Małą Ojczyznę” i z wielką pasją zajmowali się popularyzacją wiedzy o dziejach Łęczycy i regionu - informują nas przedstawiciele TMZŁ w Łęczycy.

Nie jesteśmy w stanie przypomnieć Wszystkich. Od reaktywacji TMZŁ w 1974 roku, w pracach stowarzyszenia, uczestniczyło bowiem ponad 400 Osób.

- Jesteśmy wdzięczni i wyrażamy wielki Szacunek dla Wszystkich, którzy już odeszli a swoją pracą społeczną zachowali dla przyszłych pokoleń tak wiele dziedzictwa kulturowego i wiedzy na temat dziejów Łęczycy i regionu.
Jeśli mają Państwo jakieś uzupełniające informacje lub zdjęcia, prosimy o kontakt – zarzą[email protected]. Będziemy wdzięczni za wszelkie informacje i sugestie - w imieniu Zarządu TMZŁ – Prezes Monika Borkowska.

1. Władysław Zarachowicz - współzałożyciel TMZŁ, II Prezes TMZŁ, autor książki ,,Nas nie pożarły płomienie” i artykułów publikowanych w ,,Ziemi Łęczyckiej” o dziejach Łęczycy, działacz łęczyckiego oddziału ZBoWiD-u.
2. Mieczysław Cieniak – współzałożyciel TMZŁ, I Wiceprezes TMZŁ, autor wielu artykułów o historii Łęczycy, inicjator wydawania od 1957 roku ,,Ziemi Łęczyckiej", pomysłodawca ufundowania Pomnika ku czci Bohaterów Bitwy nad Bzurą na Placu Kościuszki oraz organizator Izby Pamięci Narodowej też przy Placu Kościuszki.
3. Antoni Klein – kolekcjoner, rysownik, pomagał w badaniach archeologicznych i w pracach mających na celu opiekę nad zabytkami w Łęczycy i regionie.
4. Zdzisław Kowalczyk – współzałożyciel TMZŁ, Wiceprezes, harcmistrz, regionalista i kolekcjoner, współorganizator Izby Pamięci Narodowej im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą, do której przekazał wiele swoich cennych eksponatów.
5. Władysław Wieszczek - Prezes TMZŁ i Wiceprezes, działacz społeczny na rzecz krzewienia łęczyckiego sportu.
6. Lucyna Sztompka – Prezes TMZŁ, autorka wielu książek i publikacji o historii Ziemi Łęczyckiej, aktywna działaczka społeczna.
7. Eleonora Franek – Wiceprezes TMZŁ, działaczka społeczna.
8. Alina Kamińska – Skarbnik TMZŁ, spisywała relacje rodzin zmarłych i zabitych podczas II wojny światowej.
9. Jadwiga Grodzka- aktywna działaczka TMZŁ, organizatorka Muzeum w Łęczycy, badaczka twórczości ludowej regionu, autorka wielu książek o tematyce regionalnej, uczestniczyła w renowacji Kolegiaty w Tumie.
10. Janina Rębalska – aktywna działaczka TMZŁ, pomagała Siostrze Jadwidze Grodzkiej w organizowaniu Muzeum w Łęczycy, autorka wielu artykułów o dziejach regionu i miasta, propagatorka turystyki.
11. Ewa Żegocka - aktywna działaczka TMZŁ, przekazała wiele cennych zdjęć i wspomnień z historii harcerstwa w Łęczycy.
12. Zofia Wojtczak – aktywna działaczka TMZŁ, harcerka, autorka wielu artykułów i relacji z czasów przedwojennych i II wojny oraz listy osób aresztowanych i wywiezionych w czasie II wojny.
13. Jadwiga Wojtczak – aktywna działaczka TMZŁ, harcerka, działała społecznie wspólnie z Siostrą Zofią Wojtczak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto