Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciw wirusowi HPV w Łęczycy

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W Łęczycy szczepienia realizuje m.in. przychodnia Medar
W Łęczycy szczepienia realizuje m.in. przychodnia Medar Joanna Kaźmierczak
Trwają bezpłatne i dobrowolne szczepienia przeciwko HPV, które mają na celu eliminację nowotworów. Bezpłatnie można zaszczepić 12 i 13-letnie dziewczynki i chłopców. W Łęczycy szczepienia realizowane są m.in. w przychodni Medar (ul. Kilińskiego).

Bezpłatne i dobrowolne szczepionki

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat (roczniki 2010 i 2011). Szczepienia są dobrowolne.

- Rozpoczęliśmy akcję darmowych szczepień rekomendowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepienia skierowane są dla nastolatków (12-13-latków), zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Chciałabym szczególnie zwrócić się do rodziców chłopców, aby nie uchylać się przed tymi szczepieniami i je rozważyć, bo z pewnością więcej jest korzyści niż efektów ubocznych. Szczepienie ma na celu zapobieganie zakażeniem wirusem brodawczaka, który m.in. sprzyja rozwojowi nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, prącia czy nowotworów w obrębie głowy i szyi - powiedziała nam Małgorzata Raczkiewicz, menadżer Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Medar w Łęczycy.

Video: Szczepienia przeciw wirusowi HPV w Łęczycy

od 16 lat

Na szczepienia nie trzeba mieć skierowania, ani recepty. Rodzice mogą zapisać dziecko w POZ (dowolnie wybranym), przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki profilaktyka. W Łódzkiem jest już 218 placówek POZ, które szczepią dzieci.

- Szczepienie przeciw HPV o 90% zmniejsza ryzyko zakażenie wirusem HPV. Istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyj (w tym rakiem krtani) u osób obojga płci. Badania dowodzą skuteczności szczepień w profilaktyce tych chorób. W ciągu swojego życia 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowę zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. (...) Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV. Dlatego najlepiej ja podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. - mówi Anna Leder, rzeczniczka prasowa Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Przypomnijmy, co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u około pół miliona kobiet, w tym ok 2,5 tys. Polek. Główną przyczyną raka szyjki macicy jest utrzymująca się infekcja wirusem zwanym brodawczakiem ludzkim (HPV). Do zakażenia może dojść w czasie stosunku płciowego, jak również w przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą osoby zakażonej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto