Turystyczny szlak księżnej Salomei połączy Tum z Łęczycą

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W tej chwili dotarcie do grodziska przez łąki od strony Łęczycy jest dość trudne. Dlatego władze obu samorządów chcą to zmienić. Marzą, by nowy szlak był fajnym miejsce na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową.
W tej chwili dotarcie do grodziska przez łąki od strony Łęczycy jest dość trudne. Dlatego władze obu samorządów chcą to zmienić. Marzą, by nowy szlak był fajnym miejsce na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową. J.Kaźmierczak
Udostępnij:
Jest szansa, że Łęczycę oraz Tum wkrótce połączy szlak pieszo-rowerowy. Dzięki temu mieszkańcy oraz turyści będą mogli bezpiecznie dostać się z łęczyckiego parku do grodziska i kolegiaty tumskiej.

To ma być inwestycja realizowana przez dwa samorządy: miasto Łęczyca i gminę Góra św. Małgorzaty.

- Razem z wójtem Góry św. Małgorzaty chcemy utworzyć pętlę, która da możliwość przejścia lub przejechania rowerem od łęczyckiego parku do grodziska i archikolegiaty. Szlak wstępnie nazwaliśmy „Pierścieniem Salomei”, ponieważ kształtem ścieżka ta przypomina pierścień. Nazwa też odwołuje się do historii, bowiem w średniowieczu księżna Salomea przebywała na naszych terenach. Jeszcze w grudniu ogłosimy konkurs wśród absolwentów uczelni oraz osób zainteresowanych, aby wypracowali nam koncepcję tego szlaku z wiatami, miejscami postojowymi, piknikowymi oraz elementami pomostów, ponieważ ścieżka prowadziłaby przez łąki i tereny bagienne. Chodzi nam o wizualizację koncepcji. Na podstawie tego dokumentu oszacujemy koszt inwestycji. Termin zgłaszania koncepcji wstępnie ustaliliśmy do marca. Przygotowaliśmy film z nakręcony drona oraz mapy, żeby uczestnicy konkursu mogli zobaczyć teren, na którym planujemy inwestycję. Wspólnie ufundujemy nagrodę dla zwycięzcy konkursu w wysokości około 5 tys. zł. Na podstawie tej koncepcji, razem będziemy wnioskować o dofinansowanie np. z Polskiego Ładu lub innych źródeł – mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

Szlak ma liczyć 6 km

W tej chwili dotarcie do grodziska przez łąki od strony Łęczycy jest dość trudne. Dlatego władze obu samorządów chcą to zmienić. Marzą, by nowy szlak był fajnym miejsce na dłuższy spacer lub wycieczkę rowerową. Według wstępnych planów trasa zaczynałby się tuż za parkiem. Z drogi 703 w trzeba będzie skręcić w prawo w łąki w kierunku mostku nad Bzurą i dalej do kolegiaty i grodziska. Powrót stamtąd w kierunku osiedla Waliszew przez kolejny mostek w pobliżu schroniska dla zwierząt i dalej wzdłuż starego koryta Bzury do parku.

- Mieszkańcy oraz turyści po drodze będą mogli zwiedzić archikolegiatę i grodzisko w Tumie. Cały szlak liczyłby około 6 km – mówi Włodzimierz Frankowski, wójt gminy Góra św. Małgorzaty.

Obecnie kończą się prace związane z częściową rekonstrukcją średniowiecznego grodziska, jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych powiatu łęczyckiego. Inwestycja warta blisko 12 mln zł ma być gotowa do końca roku. Już na wiosnę turyści będą mogli zwiedzać ten obiekt.

Kim była księżna Salomea?

Salomea z Bergu była drugą żoną Bolesława III Krzywoustego. Po śmierci władcy, księżna wraz z młodszymi synami Henrykiem i Kazimierzem zamieszkała na dworze Salomei w Łęczycy. W 1141 księżna zwołała bez wiedzy seniora Władysława (najstarszego syna Krzywoustego z pierwszego małżeństwa) zjazd książąt juniorów i możnych do Łęczycy. Zjazd ten miał na celu doprowadzenie do ślubu córki Bolesława i Salomei – Agnieszki z księciem kijowskim Wsiewołodem. Salomea broniła interesów swoich synów i widziała w pasierbie konkurenta. Zjazd wobec szybkiej kontrakcji Władysława i zawarcia przez niego sojuszu z książętami ruskimi nie przyniósł spodziewanych efektów. Salomea zmarła 27 lipca 1144 w Łęczycy. Pochowana została u boku męża w katedrze w Płocku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie