Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TZMŁ zajmie się historią górnictwa w Łęczycy

Łukasz Janikowski
Spotkanie TMZŁ w Łęczycy
Spotkanie TMZŁ w Łęczycy Witold Stelmaszewski
Towarzystwo miłośników Ziemi Łęczyckiej rozpoczyna prace nad kolejną książką regionalną. tym razem TZMŁ zajmie się historią górnictwa w Łęczycy, a konkretniej Łęczyckimi Zakładami Górniczymi.

Książka ma być efektem prac prowadzonych na konferencji wspomnieniowej, zorganizowanej 28 maja minionego roku przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej i Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Łęczycy z okazji 60. rocznicy powstania Łęczyckich Zakładów Górniczych.

– TMZŁ zaprosiło do współpracy redakcyjnej i wydawniczej Muzeum w Łęczycy oraz łęczyckie Oddziały Towarzystwa Naukowego Płockiego i Archiwum Państwowego w Płocku. – mówi Lucyna Sztompka, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi łęczyckiej. – Na kolejnym spotkaniu roboczym w siedzibie TMZŁ podzielono się obowiązkami i przydzielono konkretne zadania redakcyjne. Wszyscy członkowie zespołu redakcyjnego i autorzy wykonują pracę społecznie, bez gratyfikacji pieniężnej, a ww. wydawcy podjęli się współfinansowania wydawnictwa.

Towarzystwo Miłośników ziemi Łęczyckiej wydanie książki o Łęczyckich Zakładach Górniczych uważa za konieczność. O znaczeniu i wpływie ŁZG na rozwój miasta i regionu nie trzeba nikogo przekonywać. Szyby wiertnicze do dziś pamiętają najstarsi mieszkańcy Sierpowa, Borucic, Borek, Topoli, Lubienia, Sierpowa, Garbalina, Daszyny, no i oczywiście samej Łęczycy. Powstały nowe placówki usługowe i kulturalne, wzrosła liczba mieszkańców, nastąpiła znaczna poprawa stanu zatrudnienia, rozbudowała się infrastruktura: wybudowano nowe osiedla mieszkaniowe (Łęczyca, Daszyna), basen, boisko sportowe, kino, ambulatorium, przedszkole. W latach 1955-1965 r. Łęczyca w województwie łódzkim stała się miastem o największej dynamice rozwoju. ŁZG patronowało wydarzeniom kulturalnym i oświatowym. Powstał Klub Sportowy „Górnik”, a przy nim sekcje: piłki nożnej, siatkówki, koszykówki i tenisa stołowego. Powołano do życia Zasadniczą Szkołę Górniczą i Technikum Górnictwa Rud. Górnicy mieli własne czasopisma, działała biblioteka i Dyskusyjny Klub Filmowy. Górnicza orkiestra i zespoły muzyczno-wokalne uczestniczyły w uroczystościach miejskich i państwowych. Prężnie działały Dyskusyjny Klub Filmowy i Koło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SIiTG) Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT).

– Obecny rok jest dla ŁZG również rokiem jubileuszowym, gdyż 60 lat temu, w 1956 r. powstał istniejący do dziś Klub Sportowy „Górnik”, a 100 lat temu, w 1916 r., powołano do życia Łęczyckie Koło Sportowe – wylicza Lucyna Sztompka. – Wydanie książki o górnikach Ziemi Łęczyckiej i ich zakładzie pracy będzie więc pięknym prezentem dla miasta i regionu, dlatego wydawcy serdecznie dziękują za zapewnienie o finansowym wsparciu ze strony Urzędu Gminy Miasta w Łęczycy i Urzędu Gminy Łęczyca oraz innym sponsorom, którzy zechcą włączyć się do pokrycia kosztów wydawniczych. TMZŁ zaprasza wszystkich do współpracy. Jeżeli ktoś chciałby się podzielić wspomnieniami o pracy w górnictwie łęczyckim lub udostępnić pamiątki rodzinne i zdjęcia, może to uczynić w każdą środę w siedzibie TMZŁ przy ul. Jana Pawła II 3 od godziny 15,00, po wcześniejszym telefonicznym kontakcie: 605 435 153. Dziękujemy.

Info: TMZŁ, fot. Witold Stelmaszewski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto