Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste mianowanie na pierwszy stopień oficerski Antoniego Jana Szyllera

Redakcja
Wczoraj w Ratuszu Miejskim miała miejsce wyjątkowa uroczystość, jaką było wręczenie mianowania na pierwszy stopień oficerski Antoniemu Janowi Szyllerowi – łęczycaninowi, plutonowemu mechanikowi pokładowemu, który w trakcie II Wojny Światowej, lecąc z pomocą dla warszawskich powstańców, został zestrzelony nad terenami byłej Jugosławii.

W uroczystości udział wzięła najbliższa rodzina Antoniego Jana Szyllera, Burmistrz Paweł Kulesza, przewodniczący Rady Miasta Andrzej Domagała wraz z radnymi, przedstawiciele Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz inni zaproszeni goście.

Wydarzenie rozpoczęto przybliżeniem sylwetki głównej postaci dnia dzisiejszego, a życiorys odczytała prawnuczka – Monika Góralczyk. Po tym, zebrani wysłuchali treść ostatniego listu Antoniego Jana Szyllera wysłanego do rodziny, a następnie odbyła się część artystyczna, w której pieśń śpiewana była przez praprawnuczkę – Łucję Góralczyk.

Podczas kulminacyjnego momentu uroczystości szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi płk dypl. Jarosław Wasilewski wręczył wnuczce Annie Kurczewskiej patent oficerski podpisany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, w którym Antoni Jan Szyller został mianowany na stopień podporucznika w ramach zasług na rzecz obronności państwa.

Burmistrz Paweł Kulesza podczas krótkiego przemówienia zwrócił uwagę na niezwykłe bohaterstwo podporucznika Szyllera dodając, że jedna z łęczyckich ulic powinna zostać nazwana imieniem tak ważnej postaci. Z kolei Paweł Kurczewski w imieniu rodziny dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejsza uroczystość mogła się odbyć. Po zakończeniu oficjalnej części na przybyłych czekał słodki poczęstunek.

Podsumowaniem dzisiejszego wydarzenia było złożenie przez Burmistrza Pawła Kuleszę i Radnych Miejskich kwiatów pod tablicą pamiątkową znajdującą się na łęczyckim cmentarzu.

Plutonowy Mechanik Pokładowy Antoni Jan Szyller
Numer służbowy 782648. Urodzony 30.05.1906 r. w Łęczycy, syn Leona i Heleny z domu Jasińskiej. Po kampanii w 1939 roku przedostał się do Francji. W lipcu 1940 roku przybył do Wielkiej Brytanii. Służył w personelu naziemnym jednostek lotniczych. Przeszedł przeszkolenie jako mechanik pokładowy na samolotach czterosilnikowych. W dniu 26 marca 1944 roku wraz z grupą sześciu innych mechaników pokładowych przydzielony do 300. Dywizjonu Bombowego stacjonującego w Faldingworth. W dniu 15 maja 1944 roku w grupie 9 mechaników został wysłany na dalsze przeszkolenie, tym razem już operacyjne, na czterosilnikowych bombowcach typu Lancaster i Halifax. W dniu 7 sierpnia 1944 roku skierowany do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych stacjonującej w Brindisi we Włoszech.

Zginął 27 sierpnia 1944 roku w czasie specjalnego lotu bojowego nad Polskę z pomocą dla powstania warszawskiego. Podczas przelotu nad byłą Jugosławią samolot H.P. Halifax nr JD 171 został zestrzelony ogniem artylerii przeciwlotniczej i eksplodował w powietrzu w rejonie Mohacza nad Dunajem. Początkowo pochowany z innymi członkami załogi w miejscu katastrofy. Po wojnie wszystkich ekshumowano na brytyjski cmentarz wojskowy w Belgradzie (obecnie Serbia), grób zbiorowy numer 1-6, działka 4, rząd D.

24 kwietnia 1995 roku został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę.

Źródło: UM w Łęczycy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto