MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W naszym regionie przybywa uchodźców. Pierwsze szkoły i przedszkola przyjęły już dzieci z Ukrainy

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Szkoły i przedszkola przyjęły już dzieci z Ukrainy. Te maluchy znalazły schronienie w Daszynie
Szkoły i przedszkola przyjęły już dzieci z Ukrainy. Te maluchy znalazły schronienie w Daszynie J. Kaźmierczak
Coraz więcej uchodźców znajduje schronienie w naszym regionie. Większość z nich przebywa w prywatnych domach. Tylko w gminie Daszyna dach nad głową znalazło 150 osób z kraju objętego wojną. Ukraińskie dzieci chodzą już do szkół.

- W lokalach należących do gminy przebywa obecnie około 150 osób. Zakwaterowanie znaleźli m.in. w laboratorium biomasy w Daszynie, DPS-ie w Drzykozach oraz świetlicach w Jackowie, Sławoszewie oraz Opiesinie - mówi Zbigniew Wojtera, wójt gminy Daszyna.

W gminie Piątek schronienie znalazło około 110 osób z Ukrainy.

- Głównie przebywają w kwaterach prywatnych oraz u przedsiębiorców. Ksiądz z Piątku udostępnił również dom po siostrach zakonnych. Przebywa w nim około 15 osób (trzy rodziny). Szykujemy również strażnicę OSP w Piątku na kwaterę dla Ukraińców. Będzie można pomieścić tam 25 osób. Obecnie robimy tam łazienkę z natryskami, żeby mogli się wykąpać - mówi Krzysztof Lisiecki, burmistrz Piątku.

Na terenie gminy Łęczyca przebywa obecnie około 100 Ukraińców.

- Sytuacja jest dynamiczna, właściwie każdego dnia dojeżdżają kolejne rodziny. Uchodźcy przebywają w lokalach prywatnych - mówi Jacek Rogoziński, wójt gm. Łęczyca.

W Łęczycy obecnie dach nad głową znalazło 88 uchodźców.

- Osoby te przebywają w kwaterach prywatnych, jak i miejskim budynku przy ul. Poznańskiej. Do szkół na terenie Łęczycy zapisano na razie zaledwie kilka dzieci. Miejskie jednostki (świetlica środowiskowa, dom kultury, biblioteka, towarzystwo przyjaciół dzieci) przygotowały dla ukraińskich dzieci oferty z różnymi zajęciami - powiedział Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

Na terenie gm. Świnice Warckie przebywa obecnie 21 Ukraińców, zaś w gm. Grabów - 18. W tych gminach szkoły nie przyjęły jeszcze żadnego ukraińskiego dziecka.

- Część ukraińskich dzieci uczy się zdalnie, a zajęcia prowadzą ich ukraińskie szkoły - komentuje Sylwia Bartczak, wójt gm. Świnice Warckie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto