Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piątku zbierano podpisy pod petycją do Ministerstwa Zdrowia

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Urząd Gminy w Piątku zakończył zbieranie podpisów pod petycją do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przywrócenie opieki zdrowotnej w porze nocnej i w święta szpitalowi w Łęczycy.

- Wiemy, że obszary zabezpieczeń zostały przyjęte przez oddziały wojewódzkie NFZ bez konsultacji z organami powiatów. To powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne w zakresie "promocji i ochrony zdrowia" - czytamy w petycji do ministerstwa.

- Dzwoniłam do Ministerstwa Zdrowia, aby jakoś tę sprawę wyjaśnić, oni przekierowali mnie do oddziału NFZ w Skierniewicach. Rozmawiałam z dyrektorem, który niczego mi nie wyjaśnił - mówi sekretarz gminy Piątek i radna powiatu łęczyckiego Renata Lepalczyk. - Mieszkańcy mają pretensje do mnie i do wójta, że nie informowaliśmy ich o tych zmianach. Nas poinformował jedynie dyrektor ZOZ w Łęczycy podczas sesji Rady Powiatu - dodaje.

Zmiana nastąpiła nie tylko w gminie Piątek. W taki sam sposób podzielono całe województwo łódzkie.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Red-Med J. Robak w Kutnie zgodnie z nowym systemem przyjmuje pacjentów z miasta Kutna oraz gmin: Kutno, Krośniewice, Krzyżanów, Łanięta, Nowe Ostrowy, Oporów, Strzelce, Witonia i Piątek. Zaś ZOZ w Łęczycy zajmuje się Łęczycą oraz gminami: Łęczyca, Daszyna, Góra św. Małgorzaty, Grabów i Ozorków.

Podpisy pod petycją zbierane były w urzędzie gminy i przez sołtysów. Na ponad 6 tysięcy mieszkańców gminy Piątek, swój podpis na karcie zostawiło 816.
- Mnie zawsze bardziej po drodze do Łęczycy i sądzę, że większości piątkowian też, bo to do Łęczycy częściej jeździ się załatwiać różne sprawy - twierdzi Tadeusz Baranowski, mieszkaniec Piątku.

- Nie znam Red-Medu w Kutnie, dlatego wolałabym leczyć się w Łęczycy, bo tam są dobrzy specjaliści. Inna sprawa, że dostać się do nich to cud - dodaje Marta Stasiak z Piątku.

Jak poinformował nas Jacek Kaniewski, dyrektor delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia w Skierniewicach, umowa będzie obowiązywać na razie do 2013 roku.

- Nowy podział nie narzuca pacjentowi szpitala. Zgodnie z nowym systemem, pacjent może skorzystać z opieki szpitala, który sam wybierze. Poprzednio takiego wyboru nie było. Pacjent musiał być przyjęty w placówce, która została przypisana gminie - mówi Kaniewski.

NFZ tłumaczy, że nowy system zmienił sposób zarządzania, a przede wszystkim sposób finansowania. Teraz podmiot świadczący nagłą i swiąteczną pomoc lekarską otrzymuje miesięczny ryczałt bez względu na liczbę przyjętych pacjentów. Zaś przed zmianą każda placówka musiała zostać rozliczona z liczby udzielonych porad zanim pieniądze trafiły na jej konto.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto