Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W skansenie będzie można podziwiać tradycyjne budownictwo wiejskie ziemi łęczyckiej sprzed 100 lat

aga
Skansen tumski, który jest jedną z trzech części projektu "Tum - perła romańskiego szlaku", realizowanego przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, rośnie z dnia na dzień.

- W tym roku skupiamy się na budowie samego skansenu budownictwa wiejskiego - informuje Grażyna Przanowska, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. - Zaprezentujemy w nim efekty naszych wieloletnich badań na tym terenie. Uroczyste otwarcie skansenu planujemy wiosną przyszłego roku.

W skansenie budownictwa wiejskiego będzie można zobaczyć prawdziwą zagrodę chłopską, w której chałupy wykonane zostaną z gliny. To budulec charakterystyczny dla ziemi łęczyckiej.

- Zbudowanie chat ze świeżo wydobytej gliny nie udałoby się. Musi ona leżakować ponad 3 lata. Odnaleźli taką w województwie pracownicy naszego muzeum - opowiada Przanowska.

Chaty już nabierają odpowiednich kształtów. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi chce zakończyć ich budowę jeszcze przed tegoroczną zimą.
Obok glinianych chat w skansenie powstanie też olejarnia, która jeszcze dwa lata temu pracowała w okolicy. W olejarni będą organizowane pokazy tłoczenia oleju z siemienia lnianego, rzepaku i słonecznika. Turyści będą mogli zobaczyć też kuźnię i szopę na torf.

Obok zagrody stanie drewniany budynek, w którym eksponowane będą meble i sprzęt domowy z przełomu XIX i XX wieku.

- Planujemy także bogatą wystawę łęczyckiego stroju ludowego i tkaniny. W skansenie znajdzie się również miejsce na rzeźby ludowe oraz kapliczki wykonane przez rzeźbiarzy z ziemi łęczyckiej. W przyszłości planujemy w skansenie organizację wystaw i kiermaszy rzeźby - opowiada zastępca dyrektora.

Mieszkańcy powiatu cały czas przekazują przedmioty, maszyny i urządzenia zabytkowe, w które będą wyposażone chaty i cała tumska zagroda.

- Będziemy prezentować zabytkowe urządzenia rolnicze, takie jak kierat, sieczkarnia czy młockarnia - mówi Przanowska.

Przy skansenie, kilka miesięcy temu, stanął już zabytkowy wiatrak, który jest najważniejszym elementem obiektu i ma być jego największą atrakcją.

- Nasz wiatrak pochodzi z Kwiatkówka z roku 1820. W pewnym momencie został przeniesiony do Zawady, a dopiero stamtąd do naszego skansenu, czyli wrócił na swoje miejsce. My go zrekonstruowaliśmy. Jest jedynym, działającym w naszym województwie wiatrakiem, gdzie będziemy mogli prezentować mielenie zboża - opowiada zastępca dyrektora.

W Tumie oprócz zabudowy powstanie też nowa droga, która połączy pobliską archikolegiatę z rezerwatem oraz droga wewnętrzna między skansenem a grodziskiem na Szwedzkiej Górze. Cały projekt ma zostać zakończony w 2015 r.

W realizacji projektu "Tum - perła romańskiego szlaku" pomaga Urząd Marszałkowski w Łodzi. Na budowę samego skansenu przeznaczył dotychczas 3 miliony złotych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto