Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W więzieniu, dzięki unijnym dotacjom skazani przygotowywani są do powrotu na rynek pracy

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Zakład Karny w Garbalinie pod Łęczycą realizuje cztery unijne projekty, dzięki którym osadzeni mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia po i w trakcie odbywania kary.

I tak od początku trwania projektów przeszkolono już 57 skazanych w zawodzie kucharz i kolejnych 57 w zawodzie ogrodnik. Udało się też wykształcić 72 brukarzy, 23 fryzjerów i 32 elektryków zakładowych. 32 pensjonariuszy ukończyło kurs komputerowy z księgowością magazynową.

- Zaświadczenia, jakie uzyskują uczestnicy szkoleń nie noszą żadnych znamion tego, że dana osoba uzyskała je podczas pobytu w zakładzie karnym - mówi Marta Bartczak-Praczkowska, rzecznik ZK w Garbalinie. - Taki certyfikat, który także wydawany jest przez certyfikowane firmy zewnętrzne, jest honorowany w całej Unii Europejskiej - dodaje.

Zakład Karny współpracuje też z Powiatowym Urzędem Pracy w Łęczycy, który wskazuje, jakich pracowników brakuje na lokalnym rynku pracy.

Skazani po uzyskaniu uprawnień do wykonywania zawodu i odpowiedniej praktyki, mogą za więziennymi murami z pomocą doradcy zawodowego (dzięki unijnej dotacji przeszkolono już dwóch takich doradców) zaplanować swoją przyszłość zawodową. Poradnictwo zawodowe prowadzone jest w formie porad indywidualnych i grupowych. Uczestnicy uczą się m.in. jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy jak prawidłowo napisać CV. Od początku realizacji projektu, z doradztwa zawodowego skorzystało 457 osób (160 w 2011r.).

- W dobie cyfryzacji każdemu taka wiedza się przyda - mówi pan Zbigniew, który ukończył kurs komputerowy. - Ludziom bez umiejętności swobodnego korzystania z komputera czy arkuszy kalkulacyjnych lub tekstowych na pewno trudniej znaleźć prace. Stojąc w miejscu, daleko się nie zajdzie, dlatego ja biorę udział we wszystkim, w czym można. Zawsze lepiej produktywnie wykorzystywać tutaj czas.

- Szkolenie w klubie pracy przygotowuje do efektywnego poszukiwania pracy - opowiada Anna Tomczak, penitencjarny doradca zawodowy.

- Uczestnicy po zakończeniu zajęć są w stanie określić i przeanalizować lokalny rynek pracy, porównać swoje mocne strony z możliwościami rynku, czy zastosować różne techniki poszukiwania pracy i udoskonalić swoje umiejętności podejmowania decyzji.

W projekcie podniesienia kwalifikacji zawodowych wzięło już udział 261 osób. 457 skorzystało z doradztwa, 221 przeszkolono w zawodzie oraz zaktywizowano 85 niepełnosprawnych skazanych, z których aż 72 znalazło już pracę. Obecnie pracuje ok. 250 osób, które brały udział w szkoleniach.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected].

W naszym Kalendarzu nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto