Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend w Łęczycy. Jak spędzić wolny czas? Mamy dziesięć propozycji

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Pandemia i wprowadzone obostrzenia mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowały, że wiele łęczyckich obiektów rekreacji oraz placówek było tymczasowo zamknięto. Zobaczcie 10 możliwości spędzenia wolnego czasu w Łęczycy i okolicy.

Co można zrobić w weekend w powiecie łęczyckim?

- Zamek Królewski w Łęczycy,
- Zalew Miejski w Łęczycy,
- seans w kinie "Górnik",
- Pumptrack w Łęczycy,
- Park miejski w Łęczycy,
- Aplikacja turystyczna.

Co zwiedzić i zobaczyć w powiecie łęczyckim?
- Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie,
- Grodzisko w Tumie,
- Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku,
- Ruiny zamku w Besiekierach.

Zamek Królewski w Łęczycy został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia, najprawdopodobniej są to lata 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Zajmował południowo-wschodnią część miasta. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Na zamku mieści się obecnie Muzeum w Łęczycy. Co roku na terenie zamku organizowany jest Międzynarodowy Turniej Rycerski.

Seans w kinie "Górnik" - w weekend można się wybrać do łęczyckiego kina "Górnik". Repertuar - TUTAJ

Zalew miejski w Łęczycy powstał w wyniku zapadnięcia się szybów kopalni rudy żelaza, która działała w latach 1952 – 1992. Obecnie zbiornik wykorzystywany rekreacyjnie.

Pumptrack, to najnowsza atrakcja dla dzieci i młodzieży w mieście. Jest to tor złożony z nasypów i zakrętów służący ćwiczeniom sprawności ruchowej zarówno na rowerze, jak i hulajnodze. Zlokalizowany jest nad zalewami miejskimi - ul. Bitwy nad Bzurą 41.

Park miejski w Łęczycy to jeden z najstarszych parków w naszym kraju. Pierwsze założenie pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku. Park jest miejscem odpoczynku, rekreacji, doskonałym, miejscem do aktywnego spędzania czasu wolnego. Znajduje się w nim plac zabaw, siłownia, fontanny, a także elementy małej architektury, mostki, altany, wiaty.

Spacer z aplikacją turystyczną - Mobilny Asystent Turystyczny – tak nazywa się aplikacja, którą pobrać można na telefony z systemem Android oraz iOS. Korzysta ona z systemu rzeczywistości rozszerzonej, dzięki czemu zobaczymy w trójwymiarze jak kiedyś prezentowały się miejsca, które znamy dzisiaj. Na terenie miasta rozmieszczonych jest 15 tabliczek. Każda z nich odpowiada jednemu historycznemu obiektowi. Wystarczy, za pomocą aplikacji, zeskanować tabliczkę. Naszym oczom ukaże się wizualizacja 3D, a lektor opowie nam historię tego miejsca. Aby pobrać aplikację na telefon z systemem Android, wystarczy wejść w Sklep Play i w wyszukiwarce wpisać: „Mobilny Asystent Turystyczny”. Po kliknięciu w przycisk „Pobierz” aplikacja zostanie ściągnięta na nasz telefon i automatycznie zainstalowana.

W celu pobrania mapy Łęczycy należy, po uruchomieniu aplikacji, kliknąć ikonkę w prawym górnym rogu i z listy miast wybrać Łęczycę. Gdy aplikacja poinformuje nas o pobraniu mapy, będziemy gotowi na historyczną podróż.

Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego to perła architektury romańskiej. Archikolegiata Łęczycka to nie tylko miejsce pierwszego polskiego sejmu i licznych synodów, sanktuarium św. Wojciecha czy budowla owiana legendami, związanymi z diabłem Borutą. Przede wszystkim archikolegiata należy dziś do unikatowych budowli romańskich w Polsce. Została wzniesiona w połowie XII wieku.

Grodzisko w Tumie w czasach pierwszych Piastów pełnił okresowo funkcję stolicy Polski, zwłaszcza w okresie panowania Bolesława Krzywoustego, o czym wspomina w swojej kronice Gall Anonim. Przebywali tu także inni władcy z dynastii Piastów, a w pobliskiej kolegiacie odbył się pierwszy polski sejm, zwołany przez Kazimierza Sprawiedliwego, który jest tematem obrazu Jana Matejki „Sejm w Łęczycy”. Gród odgrywał też zasadniczą rolę w rozwoju chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Obecnie trwa rekonstrukcja grodziska w Tumie.

Ruiny zamku w Besiekierach - zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Źródła nie podają jasno, kto był inicjatorem jego budowy. Starsze poglądy wskazują na wojewodę łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego herbu Pomian, lecz istnienie takiego urzędnika jest niepotwierdzone i wysoce wątpliwe. Pożar w 1731 r. przyspieszył destrukcję obiektu. W połowie XIX w. pełnił funkcje gospodarcze. Obecnie zamek znajduje się w stanie ruiny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto