Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więzienne Tango. Wkrótce wyjątkowy koncert w murach dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Zajrzyj do środka dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy --> ZDJĘCIA
Zajrzyj do środka dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy --> ZDJĘCIA Joanna Kaźmierczak
Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, łęczycki Dom Kultury organizuje koncert. Wydarzenie zorganizowane zostanie w murach dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy. Ilość miejsc ograniczona.

W niedzielę, 12 grudnia w murach dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy (ul. Pocztowa) o godz. 15 zorganizowany zostanie koncert z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak ilość miejsc jest ograniczona. Wejściówki na koncert można nabyć u organizatora - w sekretariacie Domu Kultury w Łęczycy.

Podczas wydarzenia będzie można posłuchać piosenek z okresu stanu wojennego. Utwory te zaprezentują: Aleksandra Chrzanowska, Dominika Nowakowska, Kacper Kita, Aleksander Bednarski, Krzysztof Góralczyk, Przemek Podwysocki oraz Marcin Tober.

- Chcielibyśmy w sposób szczególny uczcić tę rocznicę. Zapraszamy Łęczycan w miejsce znamienne – w mury łęczyckiego więzienia, w których przetrzymywano wielu internowanych opozycjonistów. Wprowadzimy Was w klimat tamtych czasów, przypominając więzienne piosenki oraz fakty z tamtych lat - czytamy na stronie DK w Łęczycy.

Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec...

Dawny zakład karny w Łęczycy był więzieniem o najostrzejszym rygorze w Polsce. Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec. W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat. Zakład karny w Łęczycy był znany w całym kraju, uchodził za jedno z najcięższych więzień ze względu na panujące w nim warunki. Nikt nigdy z niego nie uciekł. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1 200 osób, znajdujące się w nim cele często musiały pomieścić nawet 50 osób.

W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli np. internowani w stanie wojennym działacze Solidarności, m.in. Władysław Frasyniuk. Pod koniec XIX wieku wyrok za długi karciane odsiadywał tu także mąż Marii Konopnickiej. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Więzienie zostało zamknięte w 2006 roku. Od tego czasu można tu zobaczyć puste i obdrapane mury, a jedynym umeblowanym pomieszczeniem jest mała cela.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto