Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Witacze nie wrócą na rogatki miasta? Wiele na to wskazuje...

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tak wygląda zwycięski projekt witacza dla Łęczycy. W pracy inspirowano się lokalną kulturą i historią
Tak wygląda zwycięski projekt witacza dla Łęczycy. W pracy inspirowano się lokalną kulturą i historią UM w Łęczycy
Wiele wskazuje na to, że przy wjeździe do Łęczycy nie będzie witaczy. Sprzeciwia się temu zarządca drogi krajowej nr 91, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. - To bardzo dekoncentruje kierowców - twierdzi Maciej Zalewski z GDDKiA.

Witacze stanowią pewnego rodzaju wizytówkę wielu miast i gmin w Polsce. Tablice te mają na celu powitanie przejeżdżających osób. Władze Łęczycy planowały umieszczenie nowych witaczy na rogatkach miasta po remoncie drogi krajowej nr 91. Roboty zakończono ponad dwa miesiące temu. Po przebudowie, pas drogowy został jednak znacznie poszerzony. Jedyną możliwością byłoby ustawienie witaczy przy nowych rondach. Z tym jednak może być kłopot.

- Przedstawiciele miasta rozmawiali z nami wstępnie o umieszczeniu witaczy na rondach. Pokazano nam nawet wizualizacje. Nie skierowano do nas jednak oficjalnego pisma w tej sprawie. Odchodzi się od umieszczania witaczy w pasie drogowym. To bardzo dekoncentruje kierowców, a oni powinni skupić się przede wszystkim na drodze. Myślę, że umieszczenie witaczy na rondach będzie niemożliwe - powiedział Maciej Zalewski, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi.

Władze Łęczycy nie tracą jednak nadziei.

- Będziemy dalej rozmawiać z GDDKiA. Mamy jednak trochę miejsca od strony północnej (wjazd do miasta od Topoli Królewskiej). Może tam uda się umieścić witacz, przy zjeżdzie do centrum miasta - powiedział Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

Przypomnijmy, w 2020 roku miasto ogłosiło konkurs na zaprojektowanie witaczy dla Łęczycy. Zadanie to spotkało się z wielkim zainteresowaniem, a komisja konkursowa miała do rozpatrzenia 22 prace nadesłane od autorów z różnych stron Polski. Zwycięzcą konkursu został Marek Sacha, który w swoim projekcie inspirował się lokalną kulturą i historią. Za inspiracje posłużył tutaj zamek oraz portal fortyfikacji.

Przed rozpoczęciem remontu krajówki dwie potężne, drewniane rzeźby diabła Boruty stały na rogatkach miasta i pełniły rolę witaczy. Ich autorem był Zbigniew Szczepański, rzeźbiarz z Kutna, który w latach 90. stworzył je dla łęczyckich lekarzy w podziękowaniu za opiekę i szczęśliwy powrót do zdrowia. Rzeźby miały ponad trzy metry wysokości. Teraz jeden diabeł stoi na terenie kortów tenisowych przy ul. Dworcowej, drugi jest w łęczyckim muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto