Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrócą burze śnieżne? Łowcy Burz zapowiadają powrót dynamicznej pogody, ale - szczęśliwie - nie tak niszczycielskiej jak w poniedziałek FOTO

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Te szczęśliwie nie powinny być tak niszczycielskie jak poniedziałkowa nawałnica
Te szczęśliwie nie powinny być tak niszczycielskie jak poniedziałkowa nawałnica Paweł Gołąb
Kolejne niespokojne godziny w pogodzie zapowiadają w styczniu Łowcy Burz. W nocy ze środy na czwartek pojawi się chłodny front atmosferyczny, który może przynieść kolejne mocne porywy wiatru i burze śnieżne. Łowcy uspokajają – nie powinno dojść do tak gwałtownego załamania pogody, ale proszą o zachowanie ostrożności.

Łowcy zapowiadają: Chłodny front atmosferyczny, silne porywy wiatru i śnieżna konwekcja adwekcyjna. Co to oznacza?

  • Za nami dwa dni spokojnej aury, ale niestety nic co dobre nie trwa długo i już w drugiej części nocy z środy na czwartek pojawi się dość dynamiczny chłodny front atmosferyczny związany z wtórnym ośrodkiem niskiego ciśnienia #Ida stacjonującym nad Estonią, który generował będzie opady deszczu lub deszczu ze śniegiem o słabym i umiarkowanym natężeniu (punktowo możliwe że w strefę frontową wbudują się komórki konwekcyjne i wtedy nie można wykluczyć silniejszych opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a także krupy śnieżnej lub drobnego gradu), więc na drogach i chodnikach będzie ślisko!!
  • Po przejściu strefy frontowej zacznie napływać zimna masa powietrza arktycznego morskiego z temperaturą w środkowej warstwie atmosfery rzędu zaledwie -40°C - -42°C, co zaowocowuje wystąpieniem znacznego pionowego gradientu temperatury skutkującego pojawieniem się niewielkiej chwiejności termodynamicznej, która spowoduje rozwój komórek i liniowych pasm konwekcyjnych (a nawet punktowych burz śnieżnych!!).
  • Największe szanse na powstanie burz śnieżnych wystąpią tuż za chłodnym frontem atmosferycznym w środowisku lepszej kinematyki, ale to nadal niepewny scenariusz.
  • Podczas przechodzenia struktur konwekcyjnych (lub burzowych) należy się liczyć z intensywnymi, lecz krótkotrwałymi opadami śniegu, krupy śnieżnej lub drobnego gradu w towarzystwie silnych porywów wiatru!!
  • Jakby tego było mało w związku z dużym poziomym gradientem ciśnienia atmosferycznego pojawiać się będą silne, punktowo bardzo silne porywy wiatru dochodzące do 70 - 75 km/h (zarówno w rejonie oddziaływania strefy frontowej jak i po jej przejściu), choć w przypadku pojawienia się liniowych formacji konwekcyjno-burzowych podmuchy wiatru mogą osiągnąć nawet 80 - 85 km/h (w najbardziej pesymistycznej wersji!!).
  • Przed nami kolejne dość dynamiczne godziny, ale już nie aż tak niebezpieczne jak w poniedziałek, ale mimo wszystko warto zachować ostrożność!

Opracowanie Marcin Głodek/ Poddębicko-Łęczyccy Łowcy Burz

Poniedziałkowa nawałnica szczególnie mocno dotknęła Łódzkie. Potwierdziły to statystyki Komendy Głównej PSP. KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ.

Straż podsumowała poniedziałkową nawałnicę. Ile interwencji ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto