Wspominamy mieszkańców i przyjaciół naszego regionu, którzy odeszli [ZDJĘCIA]

Joanna Kaźmierczak, Michalina Dąbrowska
Dzień Wszystkich Świętych skłania do refleksji, zadumy i wspomnień o ludziach, których nie ma już pomiędzy nami. W minionym roku straciliśmy wielu znanych i poważanych członków społeczności. Wielu z nas, pójdzie zapewne dzisiaj (1 listopada) na ich groby, by zapalić symboliczną świeczkę. Dziś przypominamy ich sylwetki i dokonania. Bo dopóki pamięć o nich będzie trwać, dopóty będą żyć oni w naszych sercach.

Na początku roku (21 lutego) opuścił nas biskup Alojzy Orszulik, senior diecezji łowickiej, zastępca sekretarza Episkopatu Polski, uczestnik obrad Okrągłego Stołu i delegat Stolicy Apostolskiej negocjującej konkordat z polskim rządem. Biskup Orszulik, choć nie był mieszkańcem regionu, był silnie z nim związany. Pojawiał się na uroczystościach i mszach odprawianych w tumskiej Archikolegiacie. Odszedł w wieku 90 lat, w 62 roku kapłaństwa i 30 roku biskupstwa.

Inną znaną osobą, która odeszła od nas w tym roku była Ilona Rafalska. Radna Sejmiku Wojewódzkiego, podobnie jak biskup Orszulik, nie była mieszkanką naszego regionu, była jednak z nim silnie związana.
- Od samego początku powstania Łęczyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspierała go i uczestniczyła we wszystkich ważnych wydarzeniach - czytamy na stronie łęczyckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. - Takich wspaniałych osób będzie nam brakować. Ilonko, nie zapomnimy Cię!

Radna wyjechała na urodzinową wycieczkę do Egiptu. Zginęła 7 maja podczas wypadku samochodowego, do którego doszło w okolicy Asuanu. W samochodzie, którym jechała, prawdopodobnie pękła opona. Wraz z nią zginęła siostra i znajomy obu kobiet. Jedyną osobą, która ocalała był egipski kierowca. Miała 46 lat, osierociła dwóch synów - Huberta i Mateusza.

Powiat łęczycki

11 września br. pożegnaliśmy Barbarę Antosiak, nauczycielkę i dyrektora Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach, założycielkę zespołu folklorystycznego „Marysie i Jaśki z Łyncyckigo”. - Kochała swoich uczniów, troszczyła się o nich. Szczyciła się ich osiągnięciami, a ich porażki i kłopoty przeżywała, jak własne - czytamy na stronie internetowej Szkoły Podstawowej w Wilczkowicach.

W tym roku zmarła też Mariola Kucharczyk, wieloletni pedagog i wychowawca pokoleń młodzieży w Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy.

Ziemia łęczycka straciła w tym roku nie tylko pedagogów, ale też sportowców, lekarzy i społeczników.
26 lipca br. w Łodzi zmarł znany piłkarz Marian Galant. Grał w ŁKS w latach 1975-1983. Po zakończeniu kariery pracował jako trener, m.in. w Górniku Łęczyca. Marian Galant miał 64 lata.

Innym sportowcem z pow. łęczyckiego, który zmarł w tym roku był Andrzej Wituła, członek amatorskiej drużyny sportowej LKS Świnice Warckie. Zmarł 17 października, miał 63 lata.

30 sierpnia 2019 roku w wieku 45 lat zmarł także łęczycki weterynarz Jacek Głowacki. W wieku 87 lat zmarł 12 września br. Czesław Krawczyk, lekarz ginekolog, położnik oraz wieloletni radny gminy Grabów.

3 października zmarł także wieloletni członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Świnicach Warckich, Stanisław Gawlik. Pan Stanisław miał 70 lat.

Powiat kutnowski

30 września br. zmarł Honorowy Obywatel Kutna , ksiądz Jan Sposób. Salezjanin, 20-letni kapelan szpitalny, społecznik bez reszty oddany potrzebującym. Był wyjątkowo skromny, przez całą posługę jako kapelan dojeżdżał do pracy rowerem. Był lokalnym patriotą i kombatantem. Odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Prymasa Polski Primatiali Nomismate. Zmarł w wieku 72 lat.

8 czerwca pożegnaliśmy Lechosława Kubiaka, Honorowego Członka Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Lechosław Kubiak, regionalista, społecznik, zapalony kolekcjoner i księgarz, do końca swoich dni aktywnie udzielał się w działalności na rzecz popularyzacji dziejów powiatu kutnowskiego. Był wielokrotnie odznaczany, przyczynił się też do powstania Muzeum Regionalnego w Kutnie.

Jednym z najbardziej bolesnych odejść w tym roku była śmierć 13-letniej Oliwii Mordzak, tancerki i solistki grupy młodzieżowej Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej. - Uwielbiała śpiewać, tańczyć. Miała wielkie ambicje. Nawet podczas pobytu w szpitalu łączyła się przez internet i patrzyła, co dzieje się na naszych próbach. Pomimo choroby była z nami cały czas - tak wspominają ją koledzy i koleżanki z zespołu. Dziewczynka kochała zwierzęta, w szczególności konie. Zmarła 16 sierpnia.

We wrześniu pożegnaliśmy proboszcza parafii św. Floriana w Bedlnie. W wieku 68 lat zmarł Ksiądz Bolesław Dominik Kuśmirek. Przez 44 lata służył Bogu. Był kanonikiem Kapituły Łęczyckiej i wicedziekanem Dekanatu w Żychlinie.

Przy okazji naszych wspominek, warto cofnąć się do roku 2018. Zmarł wtedy Henryk Lesiak - regionalista, członek i założyciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, członek i prezes TPZK, były dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, radny Rady Miasta Kutna, redaktor naczelny tygodnika „Głos Kutnowski” (1988-1989), organizator sesji naukowych, inicjator powołania Archiwum Miejskiego, autor licznych publikacji i książek, prezes Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kutnie, podinspektor Wydziału Oświaty. Był wybitnym popularyzatorem dziejów Ziemi Kutnowskiej.

W ubiegłym roku pożegnaliśmy też Zbigniewa Korowajskiego, nauczyciela zajęć technicznych i przysposobienia obronnego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Kutnie oraz wychowawca wielu pokoleń młodzieży. Był skromnym i wrażliwym człowiekiem.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie