18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia o Mieczysławie Czubalskim- żołnierzu Władysława Andersa

Katarzyna Sulima
Wspomnienia o Mieczysławie Czubalskim, żołnierzu gen. Andersa  były interesującą lekcją historii
Wspomnienia o Mieczysławie Czubalskim, żołnierzu gen. Andersa były interesującą lekcją historii Katarzyna Sulima
Wspomnienia o Mieczysławie Czubalskim, żołnierzu gen. Andersa były tematem spotkania, które odbyło się w piątek w starostwie łęczyckim. O wojennych i powojennych losach żołnierza- łęczycanina opowiadali członkowie jego najbliższej rodziny.

Wstęp do wspomnień o Mieczysławie Czubalskim wygłosił Bolesław Solarski z łęczyckiego oddziału
Towarzystwa Naukowego Płockiego. Następnie o żołnierzu opowiadali członkowie jego najbliższej rodziny: wnuk Zbigniew Tomaszewski, syn Włodzimierz Czubalski oraz córka Arleta Makowska.

Mieczysław Czubalski urodził się w 1916 r. w Łęczycy. W 1937 roku powołano go do 4. Pułku Strzelców Konnych im. Ziemi Łęczyckiej w Płocku. Po napadzie Niemców na Polskę 1 września 1939 r. pułk został wcielony do Nowogrodzkiej Brygady Kawalerii dowodzonej przez gen. Władysława Andersa.Brygada trafia do granicy z Rumunią strzeżonej przez Armię Czerwoną.Po kolejnej ucieczce zostaje skazany na pięć lat więzienia. Trafia na Syberię w okolice Nowosybirska.

- Ojciec pracował przy karczowaniu lasów na tajdze syberyjskiej- mówił syn żołnierza, Włodzimierz Czubalski.- Opowiadał, że mrozy dochodziły do - 44 stopni, jeńcy nie mieli odpowiedniego ubioru, panował tam głód. Jeńcom czasami udało się złapać dzikie króliki, których na pół surowe mięso zjadali, aby zaspokoić wieczny głód.

W 1941 r po ataku Niemiec na sowietów dociera do armii polskiej pod dowództwem gen. Andersa.

Kiedy kończy się wojna II Korpus, w którym służył Mieczysław Czubalski zostaje przeniesiony do Anglii, gdzie żołnierze byli przygotowywani do odnalezienia się w powojennej rzeczywistości. W 1947 r. wraca do Polski i okazuje się, że nie będzie miał w niej łatwego życia.

- Wkrótce po przyjeździe tata został aresztowany przez urząd bezpieczeństwa- mówiła Arleta Makowska, córka żołnierza.- Sześć tygodni więziono ojca w piwnicach łęczyckiego więzienia, gdzie był bity i poniżany ponieważ posądzano go o szpiegostwo. Z braku dowodów został wypuszczony

Mieczysław Czubalski otrzymał wiele medali i odznaczeń m.in Krzyż walecznych(1944r.), Krzyż Monte Cassino (1945 r.) Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1975 r.). Zmarł 9 lutego 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto