18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Muzeum w Łęczycy. Łęczyckie cechy rzemieślnicze

Redakcja
Fot. Agnieszka Jędrzejczak
Skrzynie cechowe rzemieślników, świadectwa i książeczki rzeźników, kowali i szewców, a także fotografie. Wystawę archiwalnych dokumentów i narzędzi łęczyckich rzemieślników można zobaczyć w Muzeum w Łęczycy. W piątek odbyło się otwarcie wystawy "Łęczyckie cechy rzemieślnicze".

Tematem wystawy jest historia cechów łęczyckich w okresie od XIX do połowy XX wieku. Na początku tego okresu w mieście było 146 majstrów, 42 czeladników i terminatorów, którzy uprawiali około 25 rzemiosł. W następnych latach liczba wzrosła. W połowie XIX wieku funkcjonowały cechy: garncarski, piekarski, rzeźnicki, ślusarsko - kowalski, sukienniczy, szewski i młynarski. Później powstały także cechy: kołodziejski i stolarski.

Kryzys gospodarczy z początku drugiej połowy XIX wieku spowodował osłabienie roli zgromadzeń cechowych. Zmniejszyła się także liczba rzemieślników.

W przełomie lat 40. i 50. XX wieku polskie władze zaczęły ograniczać działalność prywatnego sektora gospodarczego, podnosząc podatki, eksmitując kupców i rzemieślników z centrum miasta na peryferie. Na ich miejsce wprowadzano placówki spółdzielce. Powstała m.in. Spółdzielnia Wspólnota Pracy "Boruta", Spółdzielnia Iwalidów "Tęcza", Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Mazur".

- Wystawa jest pierwszą próbą zaprezentowania tematyki związanej z rzemiosłem łęczyckim - przyznaje Tomasz Kucharczyk, twórca wystawy. - Rzemieślnicy łęczyccy od zawsze stanowili ważne ogniwo lokalnego społeczeństwa.

Na wystawie możemy zobaczyć: tłoki pieczętne Urzędów Starszych Zgromadzeń, sztandary cechowe, skrzynie cechowe rzeźników, kowali i szewców, znaki cechowe i obesłania, świadectwa i książeczki rzemieślnicze, fotografie i druki ulotne. Są także fotografie członków OSP w Łęczycy i chóru kościelnego "Echo".

Wystawę można oglądać do grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto