Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z czego słynie Łęczyca i powiat łęczycki? Oto nasze subiektywne zestawienie

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Diabeł Boruta, zwany też błotnikiem to fikcyjna postać zamieszkująca podziemia zamku w Łęczycy. Boruta może przybierać różne postacie. Typową i ulubioną, najczęściej spotykaną postacią, jest Boruta szlachcic, zwany też Borutą tumskim lub Czarnym. Był to wysoki szlachcic z długimi, czarnymi wąsiskami, o czarnych oczach, ubrany w bogaty kontusz zakrywający ogon i czapkę zasłaniającą rogi.
Diabeł Boruta, zwany też błotnikiem to fikcyjna postać zamieszkująca podziemia zamku w Łęczycy. Boruta może przybierać różne postacie. Typową i ulubioną, najczęściej spotykaną postacią, jest Boruta szlachcic, zwany też Borutą tumskim lub Czarnym. Był to wysoki szlachcic z długimi, czarnymi wąsiskami, o czarnych oczach, ubrany w bogaty kontusz zakrywający ogon i czapkę zasłaniającą rogi. Joanna Kaźmierczak
Z czego słynie Łęczyca? Co sprawia, że nasz powiat jest rozpoznawalny w regionie i kraju? Zobaczcie w galerii zdjęć nasze subiektywne zestawienie. Co byście do niego dodali?
  • Zamek w Łęczycy został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia, najprawdopodobniej są to lata 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Zajmował południowo-wschodnią część miasta. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Na zamku mieści się obecnie Muzeum w Łęczycy.
  • Diabeł Boruta zwany też błotnikiem to fikcyjna postać zamieszkująca podziemia zamku w Łęczycy. Boruta może przybierać różne postacie. Typową i ulubioną, najczęściej spotykaną postacią, jest Boruta szlachcic, zwany też Borutą tumskim lub Czarnym. Był to wysoki szlachcic z długimi, czarnymi wąsiskami, o czarnych oczach, ubrany w bogaty kontusz zakrywający ogon i czapkę zasłaniającą rogi.
  • Dawny Zakład Karny w Łęczycy był więzieniem o najostrzejszym rygorze w Polsce. Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec. W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1 200 osób, znajdujące się w nim cele często musiały pomieścić nawet 50 osób.
  • Najpopularniejszy polski iluzjonista Maciej Pol jest laureatem wielu międzynarodowych festiwali iluzji i twórca Teatru Magii. Maciej Pol swoimi występami zachwyca publiczność na całym świecie. Iluzje pokazywał na scenach w Casablance, Paryżu, Wiedniu, Chicago czy Moskwie.
  • Grodzisko w Tumie to jedna z największych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim. Na jego częściową rekonstrukcję wydano blisko 12 milionów złotych. Na grodzisku zobaczyć możemy wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli tych obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. W pobliżu ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie.
  • Archikolegiata w Tumie to perła architektury romańskiej. Archikolegiata Łęczycka to nie tylko miejsce pierwszego polskiego sejmu i licznych synodów, sanktuarium św. Wojciecha czy budowla owiana legendami, związanymi z diabłem Borutą. Przede wszystkim archikolegiata należy dziś do unikatowych budowli romańskich w Polsce. Została wzniesiona w połowie XII wieku.
  • Święta Faustyna znana jest przede wszystkim jako głosicielka kultu Miłosierdzia Bożego, jest autorką Dzienniczka, w którym opisała swoje duchowe i mistyczne doświadczenia. Siostra urodziła się w Głogowcu w gminie Świnice Warckie (pow. łęczycki).
  • Turniej Rycerski w Łęczycy. Na Zamku Królewskim w Łęczycy co roku odbywa się Międzynarodowy Turniej Rycerski. Na dziedzińcu zamkowym prezentują się grupy rekonstrukcyjne. Widzowie mają szansę zobaczyć pokazy konne, walki i zmagania łucznicze i szermiercze. Turniej trwa dwa dni.
  • Geometryczny Środek Polski. W 1966 roku działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łęczycy zwrócili się do Instytutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie z prośbą o przeprowadzenie dokładnego pomiaru i wyznaczenie rzeczywistego punktu. Ustalono wówczas, że środek ciężkości terytorium administracyjnego Polski wypada faktycznie w gminie Piątek.
  • Skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej to oddział Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Otwarcie skansenu miało miejsce w 2013.Możemy obejrzeć tutaj budynki wielkiej oraz małej architektury. Zwiedzić można dom mieszkalny (chałupę) wraz z tradycyjnym jej wyposażeniem odpowiadającym końcowi okresu międzywojennego, na uwagę zasługuje również budynek inwentarski (obora, stajnia i chlew oraz szopa na torf) oraz stodoła.
  • Drużyny sportowe. Na terenie miasta działają kluby sportowe m.in. MKLA Łęczyca, Górnik Łęczyca, Lotnik Łęczyca czy Karate IPPON. Niejednokrotnie ich sportowcy odnosili znaczne sukcesy.
  • Łęczyckie Zakłady Górnicze. Górnictwo rud żelaza odegrało w życiu społecznym Łęczycy niezwykle istotną rolę. Łęczyckie Zakłady Górnicze mające swój początek w 1955 roku, na przestrzeni lat miały ogromny wkład w rozwój miasta, będąc największym w rejonie zakładem, zatrudniającym 1500 pracowników.
  • Święto Palanta to impreza upamiętnia starą rzemieślniczą tradycję, sięgającą końca XVIII stulecia. Na placu Tadeusza Kościuszki w Grabowie spotykają się drużyny Nieba i Piekła, by rozegrać mecz palanta. Prekursorem gry był Feliks Kretkowski, właściciel miasta i majątku Grabów. Nauczył się tej gry podczas zajęć studenckich w Collegium Nobilium w Warszawie. Później rozpropagował ją wśród mieszkańców Grabowa
  • Święto Miodu w Witoni to wydarzenie, które jest doskonałą okazją do promocji miodu, pracy pszczelarzy i produktów regionalnych.

ZOBACZ TAKŻE: Wiedziałeś, że te osoby pochodzą z Łęczycy? To znani sportowcy, politycy, muzycy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto