Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast sześciu pielęgniarek do pracy przyszły tylko dwie. Nakazy pracy w DPS w Drzewicy nie zadziałały

Redakcja
Już około stu osób w regionie łódzkim dostało nakazy pracy przy epidemii. Ale ani to, ani dodatkowe pieniądze nie są w stanie zapewnić wystarczającej liczby osób do pracy. Tak jest  w Domu Pomocy Społecznej  w Drzewicy (powiat opoczyński), gdzie nakładając nakaz na sześć pielęgniarek, udało się zatrudnić trzy.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Już około stu osób w regionie łódzkim dostało nakazy pracy przy epidemii. Ale ani to, ani dodatkowe pieniądze nie są w stanie zapewnić wystarczającej liczby osób do pracy. Tak jest w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy (powiat opoczyński), gdzie nakładając nakaz na sześć pielęgniarek, udało się zatrudnić trzy. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Sebastian Szwajkowski/Radio Łódź
Już około stu osób w regionie łódzkim dostało nakazy pracy przy epidemii. Ale ani to, ani dodatkowe pieniądze nie są w stanie zapewnić wystarczającej liczby osób do pracy. Tak jest w Domu Pomocy Społecznej w Drzewicy (powiat opoczyński), gdzie nakładając nakaz na sześć pielęgniarek, udało się zatrudnić trzy.

O tym, czym może być nakaz pracy przy zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, przekonały się dwie pielęgniarki z Drzewicy. Tydzień temu dostały nakaz stawienia się do pracy w Domu Pomocy Społecznej, gdzie z 67 podopiecznych aż 45 było zakażonych.

Kobiety zgodnie z nakazem stawiły się w DPS-ie, ale na miejscu okazało się, że do opieki nad pacjentami zamiast planowanych sześciu pielęgniarek są tylko one dwie.

Pacjenci w DPS-ie byli w ciężkim stanie. Trzeba im było wydać leki, zmierzyć temperaturę, wykonać czynności pielęgnacyjne. Szybko okazało się, że zamiast 12-godzinnych dyżurów praca trwać będzie całą dobę. Po sześciu dniach ich zrozpaczeni mężowie napisali list do władz z prośbą o ratunek. „Podstawowe potrzeby fizjologiczne takie jak jedzenie czy toaleta są dla nich niezwykle utrudnione, a chwila przerwy to raptem kilka minut w ciągu całej doby”. Pielęgniarki są wykończone, w czasie rozmów z mężami płaczą. „Nasze żony są na skraju wytrzymałości” - piszą mężowie pielęgniarek.

Maria Chomicz, wicestarosta opoczyński, przyznaje, że kobiety słusznie mają poczucie niesprawiedliwości i zawodu ze strony innych pracowników. - Są bohaterkami - podkreśla. Tłumaczy, że nie jest łatwo pomóc.

Z powodu braku chętnych do pracy w zmagającym się z epidemią DPS starostwo natychmiast wytypowało pięć pielęgniarek i wystąpiło do wojewody o nakaz pracy. - Okazało się, że żadna z tych osób nie kwalifikuje się do nakazu pracy - mówi wicestarosta.

Następnie wybrano sześć kolejnych osób. Trzy wytypowane lekarki poszły na zwolnienie. Dwie kobiety, bohaterki listu, stawiły się w pracy. Kolejna mogła podjąć pracę dopiero po kilku dniach, ponieważ sama była jeszcze na kwarantannie.

Podobne nakazy pracy w konkretnym miejscu przy zwalczaniu epidemii koronawirusa otrzymało już 97 osób w regionie. To głównie lekarze różnych specjalizacji: chorób wewnętrznych, elektrokardiolodzy neurolodzy, pediatrzy, ginekolodzy i rezydenci, a także położne, pielęgniarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni.

W regionie łódzkim na 97 wezwań jedna osoba się odwołała, co zostało uwzględnione. Decyzji nie podlegają bowiem osoby po 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby opiekujące się dziećmi i niepełnosprawne. Do pracy stawiły się 92 osoby, pozostałych nie ukarano. 82 osoby skierowano do szpitala w Zgierzu, osiem do wojewódzkiej stacji pogotowia ratunkowego, sześć do DPS w Drzewicy i jedną do szpitala im. Biegańskiego.

Nakazy wydawane są na wniosek organu prowadzącego placówkę. Jeszcze tego samego dnia doręczają je służby, w regionie robią to żołnierze obrony terytorialnej. Część lekarzy była tym zaskoczona, bo terytorialsi pojawiali się u nich w późnych godzinach wieczornych.

Jak wyjaśnia Dagmara Zalewska, rzeczniczka wojewody łódzkiego, wynika to z trybu wręczania nakazów. - Czasami późna godzina doręczenia wynika z faktu, że skierowania są podpisywane po godz. 18, a do doręczenia należy jeszcze doliczyć czas dojazdu do miejsca zamieszkania osoby skierowanej - wyjaśnia.

Często nakaz pracy przy epidemii wiąże się z wyższym wynagrodzeniem. Tak jest m.in. w DPS w Drzewicy. Jednak nawet dodatkowe pieniądze nie są w stanie zachęcić do podjęcia ryzyka. Ale nakazy, które mają rozwiązać pilne problemy jednych placówek, powodują kłopoty innych. Dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, zwracał uwagę sztabowi kryzysowemu, że nakazy osłabiają macierzystą placówkę lekarza.

- Najlepiej byłoby, delegując lekarza, uzgodnić to z nim wcześniej. Dowiedzieć się, czy sytuacja rodzinna mu na to pozwala - mówi dr Czekalski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamiast sześciu pielęgniarek do pracy przyszły tylko dwie. Nakazy pracy w DPS w Drzewicy nie zadziałały - Dziennik Łódzki

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto