Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZSP nr 1 w Łęczycy. Nowy kierunek w szkole przy współpracy z firmą HTL

Redakcja
Fot. Agnieszka Jędrzejczak
Gimnazjaliści, którzy muszą zdecydować o wyborze szkoły średniej, mogą wziąć pod uwagę nowy kierunek w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łęczycy. Chodzi o operatora maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Kierunek ma powstać przy współpracy z firmą HTL-Strefa.

Dzięki temu uczniowie będą zdobywać wiedzę praktyczną w zakładzie HTL w Łęczycy. Tam też zdawać mają egzaminy. - Inicjatorem współpracy była firma HTL - mówi Jarosław Świtoń, dyrektor ZSP nr 1 w Łęczycy. - Na naszym rynku pracy brakuje osób, które mają takie wykształcenie, a jest na to zapotrzebowanie. Zakład ma duży park maszynowy. Firma wystąpiła z propozycją utworzenia takiego kierunku, przyjęliśmy ją i otwieramy klasy. W województwie łódzkim nie ma żadnej szkoły, która daje takie możliwości.

Kierunek powstanie w nowym roku szkolnym 2014/2015 przy Zasadniczej Szkole Zawodowej. Przez trzy lata uczniowie będą między innymi określać rodzaje rysunków technicznych, tworzyć szkice maszyn, wyjaśniać ich budowę i działanie, określać właściwości tworzyw sztucznych, charakteryzować technologie ich wytwarzania czy jakość. Będą uczyć się obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi, które stosuje się do przetwarzania tworzyw sztucznych. Po trzech latach nauki będą musieli zdać egzamin, który potwierdzi ich wiedzę i pozwoli pracować w zawodzie.

- Zajęcia praktyczne i egzaminy będą mogły być przeprowadzane na terenie zakładu, to umożliwi uczniom poznanie zawodu od strony praktycznej - przyznaje Edward Banasik, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury Zdrowia i Pomocy Społecznej w Starostwie Powiatowym w Łęczycy. - Po trzech latach na rynek pracy wejdą fachowcy. Absolwenci będą mogli dalej się doskonalić lub rozpocząć pracę w zawodzie - dodaje.

Absolwenci kierunku mają mieć dużą szansę na znalezienie pracy. - To rzadkość, kiedy zakład pracy chce współpracować ze szkolnictwem zawodowym. Zapewnione mamy zajęcia praktyczne i egzaminy, ale jest też bardzo duża możliwość zatrudnienia - przyznaje dyrektor Świtoń.

Łęczycki zakład HTL przyznaje, że jest w trakcie tworzenia porozumienia ze szkołą.
- Jesteśmy na etapie tworzenia listu intencyjnego w tej sprawie - mówi Honorata Wójcik, kierownik działu kadr w HTL-Strefa w Łęczycy.

HTL-Strefa SA jest największym na świecie producentem bezpiecznych nakłuwaczy do pobierania krwi oraz lancetów personalnych i igieł insulinowych wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy. Spółka ma dwa zakłady produkcyjne: w Ozorkowie i Łęczycy.
Zakład w Łęczycy działa na terenie podstrefy ŁSSE od grudnia 2006 r. i zostanie rozbudowany. Do lipca 2016 roku w Łęczycy ma być utworzonych dziesięć nowych miejsc pracy, a do września 2020 r. zakład chce utrzymać dotychczasowych ponad 650 stanowisk.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto