Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11 listopada. Tak łęczycanie świętowali 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
11 listopada. Uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki --> ZDJĘCIA
11 listopada. Uroczystości na placu Tadeusza Kościuszki --> ZDJĘCIA Joanna Kaźmierczak
Msza święta, ceremonia wojskowa, hymn, złożenie kwiatów i polonez w wykonaniu młodzieży - tak łęczycanie świętowali 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Łęczycy uroczystości rozpoczęły w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła. Było przedstawienie w wykonaniu uczniów, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz msza święta w intencji ojczyzny. Zdjęcia z uroczystości w świątyni - TUTAJ. Następnie zebrani przeszli na plac Tadeusza Kościuszki, gdzie odbyły się wystąpienia okolicznościowe.

- Dziś obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych. 11 listopada - to symbol miłości do ojczyzny, wiary i walki o wolność. (...) Jest to dzień, w którym Polacy na nowo rozpoczęli budowę silnego, niezależnego państwa. Walka, przelana krew, determinacja, wola zwycięstwa i duch narodowy to pojęcia, które odzwierciedlają postawę Polaków (...) Czasy, w których żyjemy, ponownie stają się skomplikowane, a dla wielu wręcz tragiczne. Niestety, nasi wschodni sąsiedzi z Ukrainy, wciąż walczą o upragnioną wolność, stawiając opór wrogim wojskom, niszczącym bez opamiętania kraj i ludzi. Determinacja naszych ukraińskich sąsiadów jest godna podziwu i jednocześnie skłania do niesienia pomocy, której udzielamy, gdyż doskonale znamy ból walki o niepodległość i smak wolności - powiedział podczas uroczystości Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

- Na nas spoczywa odpowiedzialność utrwalania młodym umiłowania do ojczyzny, której przeszłość naznaczona jest krwią ofiar tamtych dni. Zupełnie uczciwie zadajmy sobie pytanie, czy właściwie wykorzystujemy czas wolności wywalczony przez wcześniejsze pokolenia? Czy właściwą postawę prezentujemy młodym? Te nasze ciągle kłótnie, spory. Stanowimy jeden naród, a podziały, jakby coraz większe. Mamy prawo się różnić, to naturalne. Mamy prawo do wymiany poglądów, to bywa twórcze, ale czy powinniśmy nieustannie dzielić Polaków? Dziś, żyjąc w wolnej i w miarę dostatniej Polsce widzimy agresywny podział społeczeństwa - mówi Janusz Mielczarek, starosta łęczycki.

Mieszkańcy wysłuchali również Apelu Poległych. Nie zabrakło również salwy honorowej (oddania kilku wystrzałów). Następnie delegacje samorządowców, szkół, stowarzyszeń i przedsiębiorców złożyły kwiaty przed figurką Matki Boskiej. Na zakończenie uroczystości uczniowie ZS im. J. Grodzkiej w Łęczycy zatańczyli poloneza.

Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy

Polonez w wykonaniu młodzieży z ZS im. J. Grodzkiej w Łęczycy

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto