Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tak wyglądała Łęczyca w latach 1939 - 1945 ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
październik 1939, ulica Panieńska
październik 1939, ulica Panieńska Fotopolska.eu
84 lata temu wybuchł największy konflikt w dziejach ludzkości. 1 września 1939 r. roku Niemcy napadły niepodległą, wolną Polskę. Zobacz, jak wyglądała Łęczyca w czasie II wojny światowej.

Łęczyca w czasie II wojny światowej

Dla Łęczycy II Wojna Światowa rozpoczęła się rankiem 1 września 1939 roku, kiedy to niemiecki samolot, między stacjami Gawrony i Łęczycą, zaatakował pociąg jadący z Gdyni do Łodzi. Następne dni przyniosły zwiększającą się liczbę rannych żołnierzy oraz cywilów. Łęczyca stała się azylem dla ludzi masowo wypędzanych z Wielkopolski.

- 3 września nasze miasto odczuło silny atak nieprzyjaciela – Niemcy zrzucili ok. 100 bomb. Tego dnia na skutek ataków zginęło sześciu łęczycan, a kilkanaście osób zostało rannych. Po zrzuceniu bomb, samoloty prowadziły ostrzał z broni pokładowej, atakując obiekty i ich otoczenie - czytamy na stronie UM w Łęczycy.

Jak możemy przeczytać w książce pt. "Łęczyca. Dzieje miasta", z około 3650 Żydów, zamieszkujących Łęczycę przed wojną tylko nieliczni przeżyli holokaust.

- Już w pierwszych dniach wojny, obok ludności polskiej, w egzekucjach ginęli też Żydzi. Łęczyca znalazła się pod okupacją niemiecką i od razu rozpoczęły się prześladowania. Najpierw zmuszono Żydów do odgruzowywania i porządkowania miasta. W grudniu 1939 roku zakazano im handlu. Niemcy zaczęli przyjmować na własność wszelkie nieruchomości, które należały do Polaków i Żydów. (...) W końcu nakazano Żydom nosić na prawym ramieniu opaskę żółtego koloru. W grudniu 1939 roku opaski zamieniono na żółte gwiazdy Dawida. Niemieccy naziści chcieli też wymazać ślady obecności Żydów w mieście, które było już przecież miastem niemieckim (Łęczyca to Lentschütz). W lutym 1940 roku podpalono tzw. dużą synagogę - czytamy w artykule Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.

Na fotografiach umieszczonych w naszej galerii zobaczyć możecie Państwo m.in. getto, synagogę, zniszczony budynek dawnego kolegium jezuickiego (obecnie budynek starostwa) czy kirkut. Zdjęcia pochodzą z serwisu fotopolska.eu

październik 1939, ulica Panieńska

84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tak wyglądała Łęczy...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto