Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archikolegiata w Tumie trafiła na listę Pomników Historii!

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Archikolegiata w Tumie trafiła na listę Pomników Historii!
Archikolegiata w Tumie trafiła na listę Pomników Historii! Joanna Kaźmierczak
Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy trafiła na prezydencką listę Pomników Historii. Świątynia należy do najlepiej zachowanych budowli architektury romańskiej w Polsce.

Pomnik Historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków

- Archikolegiata należy dziś do unikatowych budowli romańskich w Polsce. Została wzniesiona w połowie XII wieku i wraz z pobliskim grodziskiem z VI wieku, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych obiektów architektury sakralnej. Uznanie za pomnik historii prezydenta RP to najwyższa forma ochrony prawnej zabytków w Polsce. Obiekty szczególnie wartościowe wpisywane są na listę prezydencką od 1994 roku. O randze i prestiżu włączenia do tej grupy obiektów świadczy chociażby ich liczba. Od złożenia projektu do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w 2018 r. minęły cztery lata - czytamy na stronie parafii NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie.

Przypomnijmy, Archikolegiata w Tumie to trójnawowa bazylika z dwiema absydami. Masywną świątynię od zachodu wieńczą dwie wysokie, czworoboczne narożne wieże, a od wschodu dwie baszty. Kiedy dobrze się przyjrzymy, na jej murze znajdziemy ślady olbrzymich łap. A konkretnie czarcich pazurów.

Świątynia zbudowana jest z kamienia i granitowej kostki, natomiast naroża wieża i obramowania okien wykonane są z piaskowca. Prostokątna nawa główna zamknięta jest od wschodu niewielkim, prostokątnym prezbiterium zakończonym półkolistą apsydą. Wnętrze podzielone jest 10 filarami międzynawowymi, które odwołują się do 10 przykazań Bożych jako filary wiary.

Wchodząc do świątyni widzimy małe okienko zakończone półłukiem w stylu romańskim, co przypomina o obronnym charakterze świątyni. W dolnych partiach wież i baszt znajdują się szczeliny, pierwotnie uważane przez badaczy i monografistów kolegiaty za strzelnice, nadające budowli obronny charakter. W świątyni znajdują się relikwie m.in. Biskupa męczennika i pierwszego patrona Polski – św. Wojciecha, a także św. Aleksego, św. Jana Pawła II oraz św. Maksymiliana Kolbego.

Archikolegiatę w Tumie można zwiedzać od środy do soboty w godz. 10 – 18 oraz w niedzielę w godz. 13.15 – 18. Będąc w Tumie koniecznie trzeba odwiedzić także pierwsze przykościelne muzeum w diecezji łowickiej (te same godz. otwarcia, co świątyni).

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto