MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co z budynkiem dawnego więzienia w Łęczycy? Pojawił się zainteresowany!

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Co z budynkiem dawnego więzienia w Łęczycy? Pojawił się zainteresowany!
Co z budynkiem dawnego więzienia w Łęczycy? Pojawił się zainteresowany! J. Kaźmierczak
Budynek dawnego Zakładu Karnego w Łęczycy od 2006 roku stoi pusty. Zabytkowym obiektem kilkukrotnie zainteresowani byli inwestorzy, jednak do tej pory nie udało się znaleźć kupca na niszczejący budynek. Czy tym razem coś się zmieni?

Co z budynkiem dawnego zakładu karnego?

W piątek (19 kwietnia) przed ratuszem w Łęczycy odbył się briefing prasowy dotyczący byłego zakładu karnego w Łęczycy i jego zagospodarowania.

- Dzięki działaniom, które podjęliśmy w ramach Projektu Łęczyca, udało nam się zainteresować dużą firmę deweloperską obiektem byłego Zakładu Karnego w Łęczycy. W tym tygodniu firma King Cross Developments wysłała do pana starosty Janusza Mielczarka pismo z prośbą o udostępnienie obiektu i jego dokumentacji, celem dokładnego zapoznania się z możliwościami technicznymi. (...) Jest nam bardzo miło, że nasza aktywność internetowa i rozmowy spowodowały to, że obiektem, który w naszym mieście czeka na drugie życie zainteresowała się tak duża firma - powiedział Andrzej Malinowski, kandydat na burmistrza Łęczycy.

- Myślę o funkcji mieszkaniowej w tym obiekcie. Nasza firma zajmuje się hotelarstwem, turystyką, budownictwem mieszkaniowym i to w różnych miastach. Od dużych typu: Łódź, Trójmiasto, do małych np. Uniejów. Jeśli chodzi o Łęczycę, to jest to dla mnie coś niepojętego, że jest top stosunkowo duże miasto, a tak mało inwestycji nieruchomościowych. Nie sądziłem nawet, że w tak dużym mieście może nie być centrum handlowego. Było to dla mnie oczywiste - mówi Marcin Trybus, członek zarządu King Crossa.

Firma realizowała już inwestycje na zabytkowych obiektach. Budynek po dawnym ZK należy do Skarbu Państwa.

Historia więzienia

Budynek dawnego zakładu karnego znajduje się przy ulicy Pocztowej, blisko centrum miasta, tuż obok drogi krajowej nr 91. Wraz z działką zajmuje ponad osiem tysięcy metrów kwadratowych. W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Budowla spłonęła w XVII wieku, a nowa, wzniesiona od strony północnej, wykorzystywała jako ścianę wschodnią miejskie fortyfikacje. Klasztor i kościół otoczono murami obronnymi, do których dobudowano obecną bryłę budynku. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat.

Zakład karny w Łęczycy był znany w całym kraju, uchodził za jedno z najcięższych więzień ze względu na panujące w nim warunki. Nikt nigdy z niego nie uciekł. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1 200 osób.

W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli np. internowani w stanie wojennym działacze Solidarności, m.in. Władysław Frasyniuk. Pod koniec XIX wieku wyrok za długi karciane odsiadywał tu także mąż Marii Konopnickiej. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Więzienie zostało zamknięte w 2006 roku. Od tego czasu można tu zobaczyć puste i obdrapane mury, a jedynym umeblowanym pomieszczeniem jest mała cela. Budynku od kilku lat nie można zwiedzać. Jedyną możliwością jest wydane pozwolenie od starosty łęczyckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto