Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drogówka wspólnie ze strażą Ochrony Kolei edukują na przejazdach kolejowych

Łukasz Janikowski
Policja i SOK chcą poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych
Policja i SOK chcą poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych archiwum/naszemiasto.pl
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Łęczycy wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei prowadzą dziś działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Głównym celem działań będzie przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających strzeżone jak i niestrzeżone przejazdy.

Pociąg to masa nawet kilku tysięcy ton. Jego droga hamowania jest znacznie dłuższa niż samochodu. Tymczasem kierowcy wydają się nie zawsze zdawać sobie z tego sprawę, o czym świadczy ich zachowanie, kiedy zbliżają się do przejazdu kolejowego. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów to główne grzechy kierowców samochodów. Tak samo zachowują się piesi i rowerzyści. Przejazdy kolejowe należy uznać za miejsca, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego, a zwłaszcza zasady szczególnej ostrożności. Nawet najbezpieczniejsze auto nie ma szans w przypadku kolizji na przejeździe kolejowym. W środę 31 stycznia tego roku przekonał się o tym kierowca opla, który w Witoni ignorując znak "STOP" doprowadził do zderzenia z lokomotywą pociągu towarowego. Samochód osobowy został totalnie zniszczony. Na całe szczęście lokomotywa nie jechała szybko, a sprawca kolizji nie odniósł obrażeń.

Policjanci po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Znak "STOP" ustawiony przed przejazdem kolejowym oznacza bezwzględną konieczność zatrzymania samochodu. Dopiero wówczas, gdy upewnimy się, że nic nie nadjeżdża, możemy jechać dalej.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa:

– Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.
– Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
– Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.
– Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
– Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
– Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
– Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.
– Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.
– Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.
– Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto