Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ETC Tanie Ciepło wybuduje przy szpitalu elektrociepłownię, która ogrzeje całe miasto

Mateusz Lipiński
Mateusz Lipiński
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej połączy łęczyckie systemy grzewcze w jeden dla całego miasta. Inwestycja pochłonie około 4 mln złotych. PEC uruchomi własne środki i będzie starał się o fundusze zewnętrzne. Wymienionych zostanie około 30 węzłów cieplnych, a pod ziemią umieszczone zostaną cztery kilometry rur.

Kotłownie przy ul. Dworcowej, Belwederskiej, Wojska Polskiego i Żydowskiej pozostawione zostaną jako rezerwowe. Wszystko za sprawą inwestycji, jaką przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej jeszcze w tym roku chce zrealizować firma ETC Tanie Ciepło.

ETC Tanie Ciepło wybuduje przy ZOZ-ie elektrociepłownię, która dostarczy prąd i ciepło dla szpitala, a w przyszłości ogrzewać będzie całe miasto. Zakład będzie wykorzystywał tzw. kogenerację, a urządzenia mają mieć moc 12 megawatów.

- Elektrociepłownia kogeneracyjna to zakład wytwarzający jednocześnie energię elektryczną i cieplną podczas spalania tego samego paliwa. Silnik w elektrociepłowni służy do napędzania generatora wytwarzającego energię elektryczną. Ciepło z wody chłodzącej silnik, spalin oraz z oleju smarującego tłoki przekazywane jest do wody sieciowej, która wpływa do miejskiej sieci ciepłowniczej. Poboczny produkt - ciepło, może być sprzedawane zdecydowanie taniej w stosunku do zwykłej węglowej ciepłowni - dowiadujemy się z komunikatu ETC.

- Póki co mamy podpisaną umowę przedwstępną. W środę odbyło się spotkanie z projektantami ETC, na którym omawiane były kwestie techniczne. Projekt koncepcyjny ma być gotowy już w marcu i wtedy wybierzemy jego najlepszy wariant oraz przygotujemy dokumentację techniczną. W połowie roku chcemy
rozpisać przetarg na wykonanie sieci ciepłowniczych - informuje Marek Stasiak, prezes PEC w Łęczycy.

Monopolizacja rynku ciepłowniczego może wzbudzać obawy, ale jak przekonuje nas prezes PEC-u, są one niepotrzebne.

- Nie wiemy jeszcze, jak będzie z ceną za ciepło, ale będzie ona z pewnością niższa niż obecnie. Cena będzie oczywiście wynikała z taryfy Urzędu Regulacji Energetyki, do którego co roku wysyłany jest wniosek z propozycją cenową - tłumaczy prezes PEC.

Również inwestor, który planuje wybudować kilkanaście podobnych obiektów w Polsce uspokaja. - Gwarantujemy zachowanie ceny ciepła po inwestycji na poziomie nie wyższym niż obecnie - czytamy na stronie ETC.

W nowym obiekcie mieścić się też będzie nowa siedziba PEC-u. Oprócz pomieszczeń z czterema silnikami i dwoma kotłami gazowymi, w nowym budynku elektrociepłowni znajdą się też biura.

Wkrótce ETC Tanie Ciepło ma przygotować kampanię informacyjną dla mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto