Grodzisko w Tumie. Inwestycja powstanie z rocznym opóźnieniem (ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE)

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Tak zgodnie z projektem będzie wyglądała rekonstrukcja średniowiecznego grodziska pod Łęczycą
Tak zgodnie z projektem będzie wyglądała rekonstrukcja średniowiecznego grodziska pod Łęczycą fot. MAiE Łódź
Udostępnij:
O rok przedłuży się realizacja flagowej, wspólnej inwestycji Starostwa Powiatowego w Łęczycy oraz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, jaką jest rekonstrukcja średniowiecznego grodziska w Tumie. Inwestycja warta prawie 12 mln zł ma być gotowa dopiero pod koniec przyszłego roku

Rekonstrukcja średniowiecznego grodziska w Tumie

Według zapowiedzi rekonstrukcja średniowiecznego grodziska w Tumie miała zakończyć się pod koniec października. Niestety, z powodu kontroli generalnego konserwatora zabytków wstrzymano prace. Starosta łęczycki tłumaczy z czego wynika opóźnienie.

- W lutym Generalny Konserwator Zabytków w Warszawie wstrzymał prace, chcąc sprawdzić poprawność wykonania decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Liczyliśmy, że trzymiesięczne opóźnienie nie wpłynie na realizację tego projektu. Byliśmy optymistami. Na to wszystko nałożyła się niestety pandemia koronawirusa, w związku z powyższym nie można było tego rozpatrzeć we właściwych terminach (trzech miesięcy). W sierpniu generalny konserwator zabytków wydał pozytywną opinię z drobnymi uwagami, żeby wznowić prace przy rekonstrukcji grodziska. Na szczęście z pomocą przyszedł Grzegorz Schreiber, marszałka woj. łódzkiego, który pomógł nam uzyskać zgodę z Unii Europejskiej na przesunięcie terminu inwestycji o rok. Dzięki jego zaangażowaniu i wstawiennictwu, ten projekt nadal można realizować - powiedział Janusz Mielczarek, starosta powiatu łęczyckiego.

Koszty projektu mimo przedłużonego terminu nie ulegną zmianie. Całkowita wartość pochłonie 11,9 mln zł. Dofinansowanie z UE wynosi 7,4 mln zł (85 proc.).

Przypomnijmy, że powiat łęczycki był odpowiedzialny w tym projekcie za poprawę infrastruktury drogowej. Swoją część prac zakończył w czerwcu. Zbudowano nową drogę w obrębie wjazdu do skansenu, wybudowano 21 miejsc postojowych, chodniki i przejścia dla pieszych z oświetleniem. Ponadto wyremontowano pobocza i przebudowano wiatę przystankową. Położono nową nawierzchnię na skrzyżowaniu drogi powiatowej z drogami Marynki - Tum i Tum - Leśmierz.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficznego w Łodzi odpowiada zaś za częściową rekonstrukcję średniowiecznego grodziska. Projekt obejmuje budowę wałów z budynkiem bramy wjazdowej, budowę pomostu i fosy. Wewnątrz grodziska powstanie wieża wartownicza i studnia. Teren zostanie utwardzony kamieniami. Ponadto wykonane zostaną instalacje elektryczne, sanitarne, a także monitoring. Zagospodarowany zostanie również teren wokół, m.in. przygotowany zostanie szlak turystycznym dookoła grodziska. Powstaną drogi dojazdowe oraz kładki i pomosty, które będą łączyły grodzisko z istniejącym już skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska”.

Do czterech razy sztuka

Pierwsze plany rekonstrukcji grodziska w Tumie powstały 13 lat temu. Od tego czasu Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przeprowadziło dwa postępowania przetargowe. Niestety, w żadnym z postępowań nie udało się wyłonić zwycięscy. Powodem była cena prac. Wykonawcy chcieli więcej niż od zakładał inwestor. Za trzecim razem, po zwiększeniu puli pieniędzy na prace firma, która wygrała przetarg, nie przygotowała odpowiedniej dokumentacji. Dopiero czwarte postępowanie przetargowe przyniosło efekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie