Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grodzisko w Tumie może zostać "Cudem Polski". Trwa głosowanie w plebiscycie National Geographic

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Do budowli obiektu wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej.
Do budowli obiektu wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. Joanna Kaźmierczak
Zrekonstruowane grodzisko w Tumie pod Łęczycą może zostać „Cudem Polski 2023” w plebiscycie National Geographic Traveler. Dawny gród łęczycki należy do czołowych miejsc związanych z początkami Polski.

Grodzisko w Tumie w prestiżowym plebiscycie

Trwa głosowanie w plebiscyt „Cuda Polski 2023”, który ma wyłonić najciekawsze miejsca w kraju. W konkursie organizowanym przez miesięcznik National Geographic Traveler nominowano po trzy miejsca z każdego województwa. Z woj. łódzkiego wyróżniono m.in. Grodzisko w Tumie pod Łęczycą, Groty Nagórzyckie w Tomaszowie Mazowieckim oraz Monopolis Łódź.

- Najstarszy elementem średniowiecznej Łęczycy, sięgający czasów początku państwa polskiego. Grodzisko jest zlokalizowane na niewielkim wzniesieniu, otoczone podmokłymi łąkami w dolinie rzeki Bzury. Stanowi pozostałość wczesnośredniowiecznego grodu książęcego i kasztelańskiego - czytamy na stronie organizatora konkursu.

Zrekonstruowane grodzisko znajduje się tuż obok archikolegiaty w Tumie i Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej w Kwiatówku. Na terenie obiektu zobaczyć możemy wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli obiektu wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej. Przy obiekcie umieszczono również makietę z brązu dla osób niewidzących i słabowidzących. Przy budowli ułożona została również kładka edukacyjno-widokowa łącząca istniejący skansen w Kwiatkówku z grodziskiem w Tumie. Ustawione zostały tam plansze edukacyjne, z których można będzie dowiedzieć się o okolicy, zabytkach i łęczyckiej przyrodzie, jak również o badaniach archeologicznych prowadzonych w Tumie. Z drewna wykonano również ławki, tablice edukacyjne, kosze oraz tablice kierunkowe.

Na inwestycję wydano blisko 12 milionów złotych.

Jak zagłosować?

Głosowanie potrwa do 16 lipca i odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą przycisku „Głosuj”. Każdy uczestnik w ciągu jednego dnia może oddać swój głos maksymalnie jeden raz na jedno, miejsce, obiekt, obszar w każdym województwie. Link do głosowania - TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto