Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy więzienne reality show? Z wiztyą byli Dyńczycy

Agnieszka Jędrzejczak
Archiwum
Duńska telewizja chce wynająć budynek łęczyckiego więzienia na realizację programu rozrywkowego. Szczegóły programu są ustalone, choć zgody na wynajem jeszcze nie ma. Starostwo Powiatowe w Łęczycy otrzymało propozyję wynajmu budynku pod program reality show.

Ofertę starostwu złożyła duńska telewizja sbs.tv. Ostatnio do grodu Boruty przyjechało sześciu przedstawicieli z Danii, w celu dokładnego omówienia sprawy wynajmu. Obejrzeli też więzienne cele.

W scenariuszu Duńczyków, program reality show polegałby na osadzeniu w osobnych celach dziesięciu mężczyzn oraz dziesięciu kobiet. Program wygra ta osoba, która najdłużej przetrwa w warunkach więziennych. O ich losie decydować mieliby telewidzowie. Akcja programu rozgrywałaby się przez okres trzech miesięcy.

Jednak nie wszystko jest tak proste, jakby się wydawało. Jak mówi wicestarosta Krystyna Pawlak, nic jeszcze nie jest pewne, a rozmowy na temat wynajmu zabytkowego więzienia cały czas trwają. Przypomnijmy, że wciąż aktualna jest oferta sprzedaży więzienia. Trwa wycena.

To jednak nie zniechęca Duńczyków, którzy deklarują wstępnie, że więzienie mogą nawet wykupić. Podczas wizyty z entuzjazmem zwiedzali każdy zakątek budynku. Zachwycił ich jego obecny stan i urzekła panująca tam atmosfera.

Wiezienie od 2006 roku jest nieużywane. Jednak są tam cały czas prowadzone prace remontowe. Miesięcznie na utrzymanie budynku starostwo przeznacza 8-9 tys. złotych, co rocznie taje sumę około 87 tys.

- Opłacamy wodę, prąd, kupujemy koks i ekogroszek do dwóch pieców - opowiada starosta, Wojciech Zdziarski. - Cały czas również prowadzone są prace naprawcze. Ostatnio uszkodzeniu uległ jeden z pieców, teraz komin, który musimy rozebrać - dodaje.

Nie zawsze jednak więzienie było więzieniem. Ten historyczny budynek służył jako zakon Dominikanów. Zespół klasztorny wzniesiono w średniowieczu a przebudowywano go w wieku XVIII i XIX. Do dziś zachowało się prezbiterium kościoła i parter budynku klasztornego. Dopiero na początku XIX wieku klasztor przekształcono w zakład karny.

W czasach powojennych stracono tutaj 6 więźniów politycznych w wieku od 22 do 33 lat. A w latach 80-tych przebywali tu więźniowie stanu wojennego.
Dziś, budynek więzienia wykorzystywany jest do celów kulturowych. Aranżowane są między innymi wycieczki i różnego rodzaju wystawy organizowane przez Muzeum w Łęczycy.

Kilka lat temu tutaj odbywał się "Nocnik", czyli Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej. Później został on przeniesiony na Zamek w Łęczycy. W tym roku podczas tego pikniku więzienie można było zwiedzać, a odważniejsi mogli nawet przenocować.

Ponadto Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi i w Krakowie organizowała tu swoje wystawy prac plastycznych. Do więzienia przywędrował także Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski. Powstaje także wiele prac magisterskich o łęczyckim zakładzie karnym.

Przejeżdżając obok murów więziennych, na południowej ścianie, możemy podziwiać rysunek Michaela Jacksona, namalowany przez artystów plastyków, którzy gościli w więzieniu. Dzieło jest ich hołdem jaki złożyli muzykowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto