Kontrola w MOPS w Łęczycy wykazała wiele nieprawidłowości w finansach ośrodka

Katarzyna Sulima
Katarzyna Sulima
Księgowa oraz kasjerka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łęczycy zostały zwolnione. To efekt kontroli, którą zlecił magistrat. Audyt miał na celu sprawdzenie ośrodka nie tylko od strony finansowej, ale merytorycznej i organizacyjnej.

Przedmiotem kontroli była gospodarka finansowa ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki kasowej jednostki w okresie od 1 stycznia 2011 roku do 31 grudnia 2012 roku.
Wyniki kontroli ,pokazały, że w tym okresie w ośrodku panowała samowolka finansowa.

Przypomnijmy nieprawidłowości wyszły na jaw na skutek plotek o rzekomym zatrzymaniu przez policję, a nawet Centralne Biuro Śledcze, kierownika i kilku pracownic MOPS. O malwersacjach które miały popełnić pracownice, jeszcze trzy miesiące temu huczało całe miasto.

Jak się okazało, krążące po Łęczycy plotki o zatrzymaniu pracownic łęczyckiego MOPS-u oraz nieprawidłowości jakich miały się dopuścić, zainteresowały nie tylko mieszkańców i media, ale też samego burmistrza Andrzeja Olszewskiego.
- Informacje o rzekomych nieprawidłowościach w MOPS-ie dotarły również do burmistrza - wyjaśnia Krzysztofa Łuczak z urzędu miasta w Łęczycy. - W reakcji na dezorientacje społeczną i w celu zdementowania tych pogłosek burmistrz po rozmowie z kierownikiem MOPS, podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli doraźnej w instytucji.

Teraz okazuje się, że w krążących plotkach jest jakaś część prawdy.

Zwolnione pracownice będą niebawem tłumaczyć się na policji, a następnie w prokuraturze z wszelkich zaniedbań i nieprawidłowości do których się dopuściły.

Zarówno urząd miasta , który zlecił audyt jak i kierownik ośrodka o szczegółach raportu rozmawiać nie chcą. Kiedy chcieliśmy zapoznać się z treścią raportu pracownicy magistratu zasłaniali się dobrem śledztwa oraz ochroną danych osobowych.

"W badanym okresie kontrola nie wykazała nieprawidłowości w zakresie przyznawania zasiłków czy wywiadów środowiskowych.Tym niemniej przeprowadzone postępowanie kontrolne wykazało nieprawidłowości związane z gospodarką finansową jednostki. W związku z powyższym kieerownik MOPS w Łęczycy wyciągnęła konsekwencje służbowe wobec dwóch pracowników w postaci zwolnienia z pracy. Ponadto w dniu 16 kwietnia złożone zostało przez kierownika MOPS-u do organów ścigania zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Mając powyższe na uwadze, na obecnym etapie postępowania udzielanie szczegółowych informacji dotyczących przedmiotowej sprawy, ze względu na dobro dochodzenia - jest niewskazane"- tak brzmi oficjalny komunikat Urzędu Miasta w Łęczycy.

Jak wyniki kontroli i decyzję o wyrzuceniu z pracy zarówno księgowej jak i kasjerki tłumaczy kierownik MOPS?

- W związku z wykazaniem wielu nieprawidłowości zmuszona byłam rozwiązać stosunek pracy z dwiema pracownicami, które ewidentnie naruszyły procedury i obowiązki pracownicze. Jednak błędy i wykroczenia dotyczyły wewnętrznego regulaminu, a nie wobec ogólnie funkcjonującego prawa. - wyjaśnia Iwona Porczyńska, kierownik MOPS - Charakter tych nieprawidłowości sprawił, że konieczne było złożenie na policji zawiadomienia o podejrzeniach popełniania przez pracownice działań na niekorzyść ośrodka - dodaje.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie