Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczyca uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. We wtorek koncert piosenek powstańczych

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Piosenki powstańcze zaśpiewa łęczycka młodzież
Piosenki powstańcze zaśpiewa łęczycka młodzież archiwum J. Kaźmierczak
Łęczyca uczci 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji we wtorek (1 sierpnia) na placu Kościuszki odbędzie się Koncert Piosenek Powstańczych: „Ziutek – Powstaniec z Łęczycy. Szczegóły poniżej.

Wyjątkowy koncert w Łęczycy

Koncert odbędzie się o godzinie 17 na Placu Tadeusza Kościuszki w Łęczycy. Uroczystość związana jest z 79. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, a za jego organizację odpowiedzialny jest Dom Kultury w Łęczycy.

- Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne IMPET odpowiadać będzie za oprawę muzyczną. Tematem przewodnim będą piosenki autorstwa Józefa „Ziutka” Szczepańskiego – powstańca, który był związany z Łęczycą i jest jej Honorowym Obywatelem - informują miejscy urzędnicy.

Piosenki powstańcze zaśpiewa łęczycka młodzież. Na scenie wystąpią: Ewa Andrzejczak, Aleksandra Chrzanowska, Łucja Góralczyk, Michał Górecki, Kacper Kita, Katarzyna Kluska, Jakub Pawlak, Marcin Tober, Przemysław Tomassy i Adam Zalewski.

Dom Kultury w Łęczycy na organizację tego wydarzenia otrzymał dotację w wysokości 10 tysięcy złotych z Programu "Niepodległa". Wstęp wolny.

Kim był Ziutek?

Przypomnijmy, Józef Szczepański ps. Ziutek to honorowy obywatel Łęczycy. Szczepański mimo młodego wieku szybko zdał sobie sprawę z obowiązków wobec Ojczyzny. Należał do tak zwanego pokolenia Kolumbów. Podczas II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety organizowane przez dyrektora gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie. Wyrazem patriotycznej i heroicznej postawy „Ziutka” było zaangażowanie w działalność konspiracyjną od 1942 roku. Współpracował i aktywnie uczestniczył w konspiracyjnych akcjach grup szturmowych Szarych Szeregów. Był uczestnikiem licznych akcji bojowych. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był dowódcą drużyny w oddziale „Parasol”. W czasie walk powstańczych uczestniczył w działaniach zbrojnych na Woli w rejonie ul. Wolskiej, Żytniej, pl. Kercelego i cmentarzy wolskich. Przez ruiny getta warszawskiego przedostał się na Stare Miasto, wówczas 29 sierpnia napisał swój ostatni wiersz „Czerwona zaraza”. Zmarł 10 września 1944 roku w wyniku odniesionych ran. Oddał swe życie broniąc Warszawy – walcząc o wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej. Pośmiertnie został awansowany do stopnia oficerskiego podporucznika.

Józef Andrzej Szczepański to również poeta okresu wojennego. Tworzył w czasie trwania walk powstańczych. Jednym ze znanych wierszy Józefa A. Szczepańskiego jest „Pałacyk Michla” – utwór wyjątkowy, którego zdaniem było podtrzymanie na duchu i zagrzewanie do boju żołnierzy Armii Krajowej walczącej o wyzwolenie stolicy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto