Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja gimnazjum przypieczętowana. Rada miejska przyjęła uchwałę [FOTO!]

Łukasz Janikowski
Likwidacja gimnazjum w Łęczycy przypieczętowana.
Likwidacja gimnazjum w Łęczycy przypieczętowana. Łukasz Janikowski
Łęczycka rada miejska podjęła dziś uchwałę intencyjną w sprawie dostosowania sieci szkół w mieście do wymagań wdrażanej reformy oświaty. Likwidacja gimnazjum w Łęczycy została przypieczętowana. Zastąpi je Szkoła Podstawowa nr 1

Uchwałę poparło 12 radnych, nikt nie był przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu, a jeden nie brał udziału w głosowaniu. Likwidacja gimnazjum i powołanie podstawówki to efekt wdrażanej przez rząd reformy oświatowej, będącej powrotem do ośmioklasowej szkoły podstawowej. Radni głosowali nad uchwałą intencyjną w sprawie powołania Szkoły Podstawowej nr 1, która zostanie utworzona w miejsce likwidowanego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy. Przed rozpoczęciem sesji władze miasta zgłosiły autopoprawkę, rezygnując z automatycznego"przeniesienia" patrona do nowej placówki, tłumacząc, że nie jest jasne, czy można zrobić to w jednej uchwale.

Na sesji licznie stawili się łęczyccy nauczyciele - ta grupa będzie najbardziej dotknięta konsekwencjami przyszłej reformy. Radnych najbardziej interesował kształt nowych obwodów szkolnych, a konkretnie czym kierowały się władze miasta, wytyczając je. Radny Wojciech Wojciechowski zażądał opracowania mapy, która jasno będzie wskazywała rodzicom, do której szkoły podstawowej powinni posłać swoje dziecko. Jak się okazało, podstawowe czynniki były dwa: odległość od szkoły i szacunkowa liczba dzieci, mieszkających w obwodzie.

– To uchwała intencyjna, która może być zmieniona. Granice obwodów też można zmienić zawsze. Kiedy kurator oświaty ją otrzyma, również może wydać wiążące zalecenia, ingerując w granice obwodów. – wyjaśniała mecenas Patrycja Leśkiewicz, radca prawny urzędu miasta. – Obwód decyduje o pierwszeństwie przyjęcia dziecka do danej szkoły. Ostateczna decyzja należy do rodzica.

Radni chcieli też wiedzieć, czemu największe łęczyckie ulice znalazły się w obwodzie jednej szkoły - która będzie miała więcej klas, niż dwie pozostałe.
– Szkoła Podstawowa nr 3 jest mniejsza lokalowo, Szkoła Podstawowa nr 4 też. Stąd po dwie klasy – odpowiadał wiceburmistrz Łęczycy Andrzej Rokicki. – Szkoła Podstawowa nr 1 będzie duża, stąd cztery klasy.

Jak się okazało, władze miasta tworząc mapę obwodów szkolnych, oparły się o stan fakyczny z 1999 roku, obowiązujący w okresie tworzenia gimnazjum. W założeniach 1 września 2017 roku naukę w SP nr 1 w Łęczycy ma rozpocząć 75 dzieci. Nadal nie wiadomo jednak, czy nauczyciele pracujący w łęczyckim gimnazjum moga być pewni swoich posad - podobnie jak nauczyciele podstawówek. Jeszcze większym problemem od reformy jest bowiem demograficzny niż.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto