Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto 15-minutowe – nowy trend na rynku mieszkań. Park, sklep, paczkomat - tego oczekują Polacy

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Przy wyborze mieszkania lokalizacja to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę. Jednak nie jest to czynnik decydujący. Coraz częściej bowiem ciekawią nas miasta 15-minutowe. Jakie są trendy na rynku mieszkań i co obecnie jest ważne dla przyszłych posiadaczy aktu notarialnego? Sprawdźmy!

Spis treści

Trudno mówić o stałych trendach na rynku nieruchomości. W przypadku branży deweloperskiej mamy do czynienia z dużą dynamiką zmian – próżno zatem szukać jakiejkolwiek stabilności. Na rynek nieruchomości wpływ mają nie tylko inflacja, ale także stopy procentowe – na zmianę podnoszone lub obniżane. Nie zniechęca to jednak Polaków do marzeń o własnym M. Cena i lokalizacja – te dwa czynniki wciąż są ważne dla przyszłych właścicieli mieszkań, jednak diabeł tkwi w szczegółach.

osiedle mieszkalne
Lokalizacja i cena – te dwa czynniki prawdopodobnie zawsze będą plasować się na szczycie kryteriów wyboru mieszkania. Zmienia się jednak definicja atrakcyjnej lokalizacji – niekoniecznie blisko centrum, ale takiej, z której do centrum jeździć po prostu nie trzeba. Można się zatem spodziewać, że osiedla, które spełniają kryteria miast 15-minutowych, będą wkrótce przeżywać dynamiczny rozwój. 123RF/elenaphoto

Jak chcą mieszkać Polacy? Ważne są cena, lokalizacja i...

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pt. „Jak mieszkają Polacy? Dekada na rynku nieruchomości” wskazuje, że kupując mieszkanie, Polacy najczęściej kierują się dwiema rzeczami – ceną (90 procent głosów) oraz lokalizacją (89 proc. głosów). Ten drugi czynnik jest o tyle specyficzny, że każdy z nas postrzega dobre położenie mieszkania w trochę inny sposób. Istnieją jednak pewne przesłanki, co do których jesteśmy zgodni – potrzebujemy w sąsiedztwie odpowiednio przemyślanej, rozbudowanej infrastruktury. Czy odpowiedzią na to zapotrzebowanie staną się miasta 15-minutowe?

Miasta 15-minutowe – co to za projekt?

Idea miasta 15-minutowego została przedstawiona w 2016 r. przez profesora Carlosa Moreno, który w wywiadzie dla serwisu Dezeen powiedział: „Walczę o poprawę jakości życia w miastach”. Moreno rozpowszechnił wizję, że każdy mieszkaniec powinien móc zaspokoić własne potrzeby poprzez dotarcie do pracy, szkoły, sklepu czy innych placówek w ciągu kwadransa – bez użycia samochodu. Początkowo projekt ten znany był tylko w Paryżu, jednak po wybuchu pandemii COVID-19 zyskał na popularności także w innych krajach.

To, co wpływa na długofalową atrakcyjność mieszkania, to jego swoiste „wartości ponadczasowe”. Można to zawęzić do odmienianej w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki koncepcji miasta 15-minutowego. Chcemy bowiem – o ile to możliwe – mieć możliwość załatwienia wszystkich codziennych spraw w najbliższej okolicy. Powinna ona więc pełnić funkcję społeczną i jednocześnie wspierać mieszkańców w ich codziennych obowiązkach. Istotna jest dla nas również historyczna tożsamość danej lokalizacji, nadająca jej charakter niespotykany nigdzie indziej, niejako wyróżniający ją na tle całego miasta – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.

Miasto 15-minutowe – chwilowy trend czy konieczność?

Koncepcja miasta 15-minutowego podbija rynki nieruchomości. Coraz częściej słyszymy, że jakaś dzielnica zyskuje miano miasta 15-minutowego. Tak niedawno stało się z wrocławskim Psim Polem. Kiedyś wieś, później miasto, teraz osiedle Wrocławia. Mieszkańcy w niewielkiej odległości mają tutaj do dyspozycji m.in. sklepy, centrum kulturalne placówki edukacyjne, przychodnię, kościół oraz dostęp do wielu innych usług.

Więcej na ten temat przeczytasz w Gazecie Wrocławskiej: Wrocławskie Psie Pole zyskało status miasta 15-minutowego. Deweloperzy chętnie tu inwestują

Wizja miasta zaproponowana przez francuskiego badacza bardzo dobrze przyjmuje się na polskim gruncie. Polega ona na systematycznym zwiększaniu zagęszczenia miejskiego w poszczególnych dzielnicach oraz poprawie jakości życia poprzez możliwość realizacji obowiązków i korzystanie z rozrywek w miejscach położonych blisko osiedla. To właśnie tutaj istotny jest ten umowny kwadrans, a więc czas niezbędny do przetransportowania się z jednego miejsca do drugiego.

Bliskość infrastruktury, jej niezawodność i oferowane atrakcje – to poniekąd buduje więź z miejscem zamieszkania. W szerszej perspektywie rodzi również poczucie lokalnego patriotyzmu, którego budowanie zostało w ostatnim czasie trochę zaniedbane i odstawione na drugi plan – takie przynajmniej mam wrażenie – mówi Krzysztof Tętnowski.

Park, sklep i paczkomat – to chcemy mieć „pod ręką”

Raport Archikomu „Dobrze mieszkać” pokazuje, że przyszli inwestorzy coraz mocniej zwracają uwagę na otoczenie swojego przyszłego mieszkania. Jeśli spodoba nam się plan mieszkania, to następie chcemy wiedzieć:

  • jaka jest odległość pomiędzy budynkami – aż 79 proc. ankietowanych nie chce, aby sąsiedzi „zaglądali nam w okna”,
  • czy w pobliżu jest supermarket – istotne to jest dla 61 proc.
  • jak daleko jest do parku – zainteresowanych tym temat jest 48 proc.
  • czy jest sklep osiedlowy – temat ten budzi ciekawość 41 proc.

Największą nowością w stosunku do danych z lat ubiegłych jest to, że dzisiejsi klienci coraz częściej pytają o paczkomat. Wyniki raportu Archikomu pokazuje, że kwestia ta interesowała aż 40 proc. wszystkich respondentów.

Deweloperzy powinni więc stawiać głównie na elastyczność i umiejętne dostosowanie do pewnych trendów. Obecnie klienci oczekują nie tylko wysokiego standardu wykończenia i bliskiej dostępności do transportu publicznego, ale również chcą mieć w sąsiedztwie m.in. sklepy, restauracje czy paczkomaty. Nic więc dziwnego, że koncepcja mikromiasta w mieście staje się coraz bardziej popularna – mówi inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasto 15-minutowe – nowy trend na rynku mieszkań. Park, sklep, paczkomat - tego oczekują Polacy - RegioDom.pl

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto