Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łęczycy: Ministerstwo uzasadnia, czemu wniosek oceniono tak nisko!

Łukasz Janikowski
Rewitalizacja terenu zalewów w Łęczycy nie zdobyła uznania w Ministerstwie Rozwoju
Rewitalizacja terenu zalewów w Łęczycy nie zdobyła uznania w Ministerstwie Rozwoju Łukasz Janikowski
Ministerstwo Rozwoju wyjaśniło, czemu wniosek zgłoszony przez miasto Łęczyca przepadł w konkursie "Modelowa Rewitalizacja Miast". Przypomnijmy, projekt rewitalizacji terenu zalewów miejskich został sklasyfikowany na 55 miejscu na 57 zakwalifikowanych do konkursu. Dziś wiemy już, dlaczego.

Pierwszą informacją jest to, że pierwszy etap postępowania, w którym wniosek Łęczycy zajął wysokie, 33. miejsce, nie miał żadnego wpływu na ostateczny kształt listy rankingowej konkursu "Modelowa Rewitalizacja Miast"

– Wnioski o udzielenie dotacji złożone do II etapu konkursu zostały, zgodnie z zapisami regulaminu konkursu, ocenione od nowa – informuje Monika Ociepka z Departamentu Komunikacji Ministerstwa Rozwoju.– Opinia o wcześniej złożonych fiszkach projektowych nie miała zatem wpływu na ocenę w kolejnym etapie. Kryteria oceny oraz zakres danych jakie zawierały fiszka i wniosek były także nieporównywalne. Tym samym miejsce jakie wniosek zajął w pierwszym etapie konkursu nie miało żadnego wpływu na pozycję, na której ostatecznie uplasował się on w drugim etapie.

Jeszcze ważniejsze wydaje się jednak to, że złożony przez Łęczycę wniosek po prostu słabo spełniał wymagania konkursowe, co więcej nie był on do końca zgodny z wymaganiami regulaminu konkursu. W ministerstwie mieli wątpliwości co do tego, jak rewitalizacja zalewów wpłynie na poprawę problemów społecznych w mieście.

– Ocena wniosku przeprowadzana była przez trzech ekspertów, a liczba punktów stanowi sumę trzech ocen – wyjaśnia Monika Ociepka. – Eksperci zwracali uwagę m.in. na włączenie do obszaru rewitalizacji terenów niezamieszkanych bez odpowiedniego uzasadnienia. W diagnozie skupiono się na ochronie środowiska (zanieczyszczenie atmosfery), natomiast w pilotażu nie wskazano działań, które miałyby ten problem rozwiązywać, co zgodnie z oceną ekspertów wpływa na niską efektywność działań. Dodatkowo, zaproponowana koncepcja rewitalizacji nie jest w pełni zgodna z zapisami regulaminu konkursu dotacji. Charakter zaplanowanych działań ma wymiar inwestycyjny i nie odpowiada w pełni potrzebom obszaru kryzysowego. Pilotaż ukierunkowano wyłącznie na zagospodarowanie zbiornika wodnego wraz z otoczeniem na cele rekreacyjne. Koszt opracowania dokumentacji dla tej inwestycji stanowi 93% całego budżetu projektu. Wnioskodawca dokonał diagnozy obszaru zdegradowanego i wykazał istnienie znacznych kryzysów społecznych, środowiskowych, technicznych . Tymczasem główne wsparcie w projekcie nie dotyczy poprawy sytuacji w obszarze problemowym, a obejmuje jedynie zagospodarowanie na cele rekreacyjne istniejącego nieużytku. Budzi więc wątpliwość dobór narzędzi w stosunku do faktycznych potrzeb obszaru zdegradowanego, który został wyznaczony w oparciu o koncentrację zjawisk kryzysowych typu bezrobocie, ubóstwo, przemoc, przestępczość, brak miejsc pracy, niska jakość zabudowy mieszkaniowej, zanieczyszczenia środowiska. Pilotaż nie tworzy narzędzi wspierających ograniczenie ww. obszarów kryzysowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto