Nasza Loteria

Skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku ma już 10 lat! Co zaplanowano?

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Zajrzyj do Skansenu "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku --> ZDJĘCIA
Zajrzyj do Skansenu "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku --> ZDJĘCIA Joanna Kaźmierczak
Skansen "Łęczycka Zagroda Chłopska" w Kwiatkówku obchodzi 10. urodziny. Z tej okazji Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi przygotowało bezpłatne atrakcje.

Skansen ma już 10 lat!

W najbliższą niedzielę (16 lipca) odbędą się 10. urodziny w skansenie w Kwiatkówku (Kwiatkówek 26a). Zaplanowano m.in. warsztaty kowalstwa oraz występ zespołu ludowego Bałdrzychowianie. Przygotowany zostanie również poczęstunek regionalny. Impreza odbędzie się w godz. 12-18.

- Złożyliśmy projekt do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymaliśmy dotację na realizację projektu "Bez pracy nie ma kołaczy". Przez całe wakacje organizowany będzie cykl jubileuszowych warsztatów tematycznych, obrazujących pracę gospodarza w zagrodzie wiejskiej z XIX - XX w. Zapraszamy wszystkich w niedzielę, 16 lipca na świętowanie razem z nami 10 lat funkcjonowania skansenu w Kwiatkówku pod Łęczycą - powiedział nam Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

WIDEO: Dyrektor muzeum zachęca do udziału w imprezie

od 16 lat

Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny. 3 września z projektu zorganizowana zostanie również m.in. potańcówka/warsztaty z tańców ludowych. Poprowadzi je Kapela Wilcze Kłaki. W skansenie można obejrzeć glinianą chałupę krytą strzechą, stojącą niegdyś we wsi Chorki w gminie Grabów wraz z wyposażeniem, wielofunkcyjny budynek inwentarski i stodołę ze wsi Łęka (gm. Łęczyca). Zobaczyć możemy także wiatrak, który jeszcze kilkanaście lat temu stał we wsi Zawada, kuźnię, olejarnię, piece chlebowy i garncarski.

- To są główne elementy, na którą składała się dawniej zagroda chłopska charakterystyczna dla okolic Łęczycy. (...) Naszą perełką jest wiatrak, który ma już ponad 200 lat - powiedziała nam Ewelina Kotarska-Sakiewa, przewodniczka muzealna.

Przypomnijmy, w sezonie letnim (kwiecień – wrzesień) skansen otwarty jest od wtorku do niedzieli w godz. 11 – 18. We wtorki wstęp do obiektu jest bezpłatny. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, natomiast ulgowy 14 zł. Można wykupić wspólny bilet, który upoważnia do zwiedzania łódzkiego muzeum, skansenu oraz grodziska w Tumie (normalny 25 zł, ulgowy 18 zł).

Będąc w skansenie koniecznie trzeba odwiedzić również zrekonstruowane grodzisko w Tumie, Archikolegiatę NMP i św. Aleksego w Tumie oraz przykościelne muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto