Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Łęczycy. Nowa metoda leczenia [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Agnieszka Jędrzejczak
Kolejne dobre wiadomości dla pacjentów łęczyckiego szpitala. W listopadzie rozpoczną się badania mammograficzne, a już teraz wykonywany jest innowacyjny zabieg laparoskopii przepukliny pachwiny. Dla wielu pacjentów oznacza to szybki powrót do zdrowia po operacji. Okazuje się bowiem, że leczenie przepukliny pachwiny to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w łęczyckiej placówce.

Po zabiegu laparoskopowym pacjent może wrócić do pracy nawet po kilku dniach, a nie po ponad miesiącu, jak w przypadku tradycyjnej operacji przepukliny pachwiny. - Zabieg wykonujemy w szpitalu od niedawna, ale okazuje się, że pacjenci zdecydowanie bardziej wolą metodę laparoskopową od tradycyjnej leczenia przepukliny pachwiny, choć uważają, że laparoskopia w tym przypadku to leczenie laserem - mówi Janusz Sztompka, ordynator oddziału chirurgii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy.

Laparoskopia nie wymaga dużych nacięć na ciele. Robione są dwa niewielkie otwory w górnej części brzucha, dzięki temu ból pooperacyjny jest mniejszy, a rana lepiej się goi. Pacjent szybciej wraca do zdrowia. - Szpital musi nadążać za rozwojem medycyny, nie możemy zostawać w tyle. Lekarze przeszli szereg szkoleń dotyczących wykonywania tego typu zabiegu. Ważne było tutaj szkolenie w Skierniewicach - tłumaczy Sztompka.

Zabieg leczenia przepukliny pachwiny jest drugim na liście najczęściej wykonywanych w łęczyckim szpitalu. Wyprzedza go laparoskopia pęcherzyka żółciowego. Metodą laparoskopową w łęczyckiej lecznicy wykonano już pięć operacji przepukliny pachwiny. Wczoraj na bloku operacyjnym leżał młody mężczyzna, u którego wcześniej takie schorzenie leczono metodą tradycyjną. - Jest to dla nas ciekawy przypadek, bo będziemy mogli zobaczyć, jak wygląda powrót do zdrowia przy zastosowaniu tych dwóch metod u jednego pacjenta - dodaje ordynator chirurgii.

Jednak nie każdy pacjent, chorujący na przepuklinę pachwiny, może mieć zabieg laparoskopowy. - Nie każdy kwalifikuje się do zabiegu, to nie jest technika dla dużych przepuklin. Laparoskopowo możemy leczyć jedynie niewielkie przepukliny - tłumaczy Wiesław Woźniak, chirurg z łęczyckiego szpitala.

Metodą laparoskopową w placówce usuwa się też pęcherzyk żółciowy czy wyrostek robaczkowy. Było także kilka zabiegów na jelicie grubym. Laparoskopowo leczona jest również przepuklina brzuszna.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto