Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W aptekach brakuje szczepionek na grypę. Seniorzy martwią się o zdrowie

Redakcja
Zdjęcia zostały zrobione podczas Dnia Kobiet Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej
Zdjęcia zostały zrobione podczas Dnia Kobiet Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej fot. Joanna Kaźmierczak
W aptekach naszego regionu nadal brakuje szczepionek na grypę. Na ten problem zwracają uwagę panie ze Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej. - Prowadzimy zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiamy, ale jesteśmy w tzw. grupie ryzyka, dlatego chcemy się zaszczepić, ale szczepionek w aptekach nie można kupić - mówią kobiety ze stowarzyszenia.

- Prowadzimy zdrowy tryb życia. W każdy poniedziałek spotykamy się w parku i wspólnie ćwiczymy. Staramy się wykonywać minimum 10 tys. kroków dziennie, jeździmy na basen i zdrowo się odżywiamy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jesteśmy w grupie ryzyka, dlatego postanowiłyśmy zaszczepić się przeciw grypie. Niestety, brakuje szczepionek w aptekach - powiedziała nam Maria Cieślak, prezes Stowarzyszenia Kobiet Ziemi Łęczyckiej.

- Zainteresowanie szczepieniami na grypę znacznie wzrosło. Ludzie chcieliby się zapisać, ale nie jesteśmy im wstanie zagwarantować, że szczepionki w ogóle otrzymamy - usłyszeliśmy od farmaceutki w Aptece Łęczyckiej przy ul. Kilińskiego.

W aptece przy ul. Zachodniej problem jest podobny. - Zamówiliśmy 200 szczepionek, a dostaliśmy tylko 20. Pytań o szczepionki cały czas przybywa - tłumaczy farmaceutka.

W Kutnie sytuacja jest bardzo podobna

- Na początku sezonu zamówiliśmy tysiąc szczepionek, a otrzymaliśmy zaledwie 15. Wcześniej przyjmowaliśmy zapisy na szczepionki, ale teraz jest to bezsensowne. Nie możemy przecież obiecywać ludziom gruszek na wierzbie - powiedziała nam farmaceutka z apteki Panaceum przy ul. Sienkiewicza w Kutnie.

Grypa i druga fala pandemii

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na styczeń - marzec. Jednak już na przełomie września i października sezon grypowy zbiegnie się z drugą falą pandemii covidu-19. Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w sezonie jesienno-zimowym (wrzesień 2019 - kwiecień 2020) z powodu grypy i jej powikłań zmarły w Polsce 64 osoby. W tym sezonie grypowym odnotowano 3 mln 769 tys. 480 zachorowań, a hospitalizacji wymagały 16 tys. 684 osoby. Do tej pory co roku szczepiło się ok. 4 proc. Polaków, ale w tym roku chętnych jest zdecydowanie więcej.

- Należy pamiętać o wykonaniu szczepienia przed sezonem grypowym lub w trakcie, co zminimalizuje ryzyko zakażenia się wirusami grypy i uchroni przed wystąpieniem groźnych powikłań choroby. Ale nie jest za późno, aby wykonać szczepienie nawet w styczniu. Odporność zyskujemy już po tygodniu - tłumaczy prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto