Nasza Loteria

Wakacje 2023. Lato w mieście nie musi być nudne. Sprawdź, co robić w Łęczycy i regionie!

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Oto nasze pomysły na krótką wycieczkę
Oto nasze pomysły na krótką wycieczkę Joanna Kaźmierczak
Wakacje w mieście i regionie nie muszą być nudne, tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Gdzie szukać atrakcji, gdzie wybrać się na wycieczkę z dziećmi? Przygotowaliśmy dla Was wykaz miejsc, które warto zobaczyć. Szczegóły w tekście poniżej.

Co zwiedzić i zobaczyć w powiecie łęczyckim?

  • Zamek w Łęczycy,
  • Archikolegiata NMP i św. Aleksego w Tumie,
  • Grodzisko w Tumie,
  • Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku,
  • Dom rodzinny św. Faustyny Kowalskiej w Głogowcu (gm. Świnice Warckie),
  • Ruiny zamku w Besiekierach (gm. Grabów),
  • Park Miejski w Łęczycy - tężnia, plac zabaw, skateplaza,
  • Zalew miejski w Łęczycy wraz z plażą,
  • Pumptrack w Łęczycy,
  • Starówka,
  • Piątek - geometryczny środek Polski.

Zamek Królewski w Łęczycy został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie jest znana dokładna data rozpoczęcia budowy zamku i jej zakończenia, najprawdopodobniej są to lata 1357-1365. Jest jednym z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich. Zajmował południowo-wschodnią część miasta. W swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Na zamku mieści się Muzeum w Łęczycy.

W sezonie turystycznym zamek czynny jest w godz. 10-17.

Plac Tadeusza Kościuszki w Łęczycy jest otoczony kolorowymi kamienicami mieszczańskimi z XIX wieku. Na środku placu znajduje się ratusz. Obok niego znajduje się pomnik Matki Boskiej. Figura jest symbolem niepodległości uzyskanej w 1918 roku.

Zalew miejski w Łęczycy powstał w wyniku zapadnięcia się szybów kopalni rudy żelaza, która działała w latach 1952 – 1992. Obecnie zbiornik wykorzystywany rekreacyjnie. Ostatnio powstały tam plaża, molo, plac zabaw, siłownia, altany.

Pumptrack, to atrakcja dla dzieci i młodzieży. Jest to tor złożony z nasypów i zakrętów służący ćwiczeniom sprawności ruchowej zarówno na rowerze, jak i hulajnodze. Zlokalizowany jest przy ul. Bitwy nad Bzurą 41.

Park miejski w Łęczycy jest idealnym miejscem do odpoczynku. Znajduje się w nim plac zabaw, siłownia, fontanny, a także elementy małej architektury, mostki, altany, wiaty oraz skateplaza. Ostatnio w parku powstała również tężnia solankowa. Obiekt skonstruowany został w celach leczniczych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego czy w przypadkach ogólnego wyczerpania.

Archikolegiata w Tumie koło Łęczycy pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego to perła architektury romańskiej. Archikolegiata Łęczycka to nie tylko miejsce pierwszego polskiego sejmu i licznych synodów, sanktuarium św. Wojciecha czy budowla owiana legendami, związanymi z diabłem Borutą. Przede wszystkim archikolegiata należy dziś do unikatowych budowli romańskich w Polsce. Została wzniesiona w połowie XII wieku.

Grodzisko w Tumie obiekt ten funkcjonował tam od końca VIII wieku do połowy wieku XIV. Rekonstrukcja grodu kosztowała prawie 12 mln zł. Na grodzisku zobaczyć możemy wieżę na majdanie, wieżę bramną, studnię z żurawiem, budynek gospodarczy i most wjazdowy. Do budowli tych obiektów wykorzystano tysiąc metrów sześciennych drewna dębowego ociosanego ręcznie oraz kamień polny na zaprawie gliniano-wapiennej.

Skansen Łęczyckiej Zagrody Chłopskiej możemy obejrzeć tutaj budynki wielkiej oraz małej architektury. Zwiedzić można dom mieszkalny (chałupę) wraz z tradycyjnym jej wyposażeniem odpowiadającym końcowi okresu międzywojennego, na uwagę zasługuje również budynek inwentarski (obora, stajnia i chlew oraz szopa na torf) oraz stodoła. Zwiedzający odwiedzą również budynek ekspozycyjny gdzie obejrzeć można wystawy czasowe ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Dom św. Faustyny Kowalskiej w Głogowsku (gm. Świnice Warckie) znajduje się skromny, parterowy dom rodzinny zakonnicy. Chata pokryta była strzechą, posiadała jedną izbę, kuchnię, sień oraz warsztat ciesielski, w którym pracował Stanisław (ojciec Faustyny). Opodal domu była studnia, ogród oraz chlebownik, w którym pachnące bochny wypiekała Marianna (matka Faustyny). Dzisiaj rodzinny dom św. Faustyny Kowalskiej, który jest własnością parafii, nawiedzają z modlitwą pielgrzymi, prosząc Mistyczkę z Głogowca o wstawiennictwo dla swoich rodzin.

Ruiny zamku w Besiekierach - zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI w. Źródła nie podają jasno, kto był inicjatorem jego budowy. Starsze informacje wskazują na wojewodę łęczyckiego Mikołaja Sokołowskiego herbu Pomian. Pożar w 1731 r. przyspieszył destrukcję obiektu. W połowie XIX w. pełnił funkcje gospodarcze. Obecnie zamek znajduje się w stanie ruiny.

Geometryczny środek Polski - figura geometryczna o kształcie i rozmiarach granic administracyjnych Polski. Wzniesiono ją w centrum Piątku.

od 16 lat
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy coraz częściej podróżują po kraju samolotem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto