Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana finansowania szpitali i oddziałów dziecięcych. Mają leczyć więcej małych pacjentów po epidemii, ale...

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
W 2020 r. liczba dziecięcych pacjentów w łęczyckim szpitalu była o 30 proc. mniejsza niż w 2019 r. Rodzi to obawy o finanse szpitala przy nowej metodzie finansowania.
W 2020 r. liczba dziecięcych pacjentów w łęczyckim szpitalu była o 30 proc. mniejsza niż w 2019 r. Rodzi to obawy o finanse szpitala przy nowej metodzie finansowania. fot. archiwum Polska Press
NFZ zmienił sposób finansowania szpitali i oddziałów pediatrycznych. Zamiast ryczałtów dostaną pieniądze „od pacjenta”. Zmiana ta ma umożliwić leczenie większej liczby dzieci, gdy wreszcie skończy się epidemia. Na razie jednak ciągle pacjentów na dziecięcych oddziałach jest dużo mniej niż przed epidemią. Dlatego dyrekcje szpitali nie wiedzą, czy finanse ich placówek się zbilansują.

Oddziały dziecięce mogą mieć problem?

W tym roku szpitale i oddziały pediatryczne nie będą już dostawać pieniędzy z NFZ w ramach ryczałtów. Fundusz ma płacić za konkretnych pacjentów. A w czasie epidemii część oddziałów świeci pustkami.

Na problem pediatrii szpitala w Łęczycy zwrócił uwagę na sesji rady powiatu starosta łęczycki Janusz Mielczarek.

- W czasie pandemii dzieci nie chodzą do szkoły, są izolowane. Mniej jest zatem wypadków i zachorowań wśród dzieci, a te, które są chore w większości nie są wysyłane do szpitala w obawie przed zakażeniem - mówił starosta Mielczarek. - W związku z powyższym nasz szpital będzie ponosił ogromne straty na działalności tego oddziału.

Te informacje potwierdził nam dyrektor łęczyckiego szpitala. W 2020 r. liczba dziecięcych pacjentów była o 30 proc. mniejsza niż w 2019 r. Rodzi to obawy o finanse szpitala przy nowej metodzie finansowania.

- Taka decyzja może wpłynąć na rentowność oddziału pediatrycznego i zagrozić płynności finansowej naszego szpitala - mówi Krzysztof Kołodziejski, dyrektor łęczyckiego szpitala.

Ta zmiana obowiązuje w całej Polsce. Niektóre szpitale już znalazły się w trudnej sytuacji. W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej pracownicy do ubiegłego tygodnia nie dostali pensji za styczeń. W czwartek rano pow. bielski udzielił szpitalowi pożyczki 1 mln zł, by placówka mogła wypłacić styczniowe pensje personelowi.

Tymczasem według NFZ nowy system finansowania ma pomóc szpitalom w nadrabianiu zaległości spowodowanych koronawirusem. NFZ spodziewa się bowiem, że po zakończeniu epidemii trzeba będzie nadgonić część przełożonych operacji i małych pacjentów będzie więcej. Dlatego nowy sposób finansowania nie przewiduje limitów przyjęć: im więcej pacjentów przyjmie szpital, tym więcej zarobi.

- Nielimitowanie świadczeń dla dzieci pozwoli polepszyć dostęp do świadczeń najmłodszych pacjentów i skróci czas oczekiwania na wizytę w poradni lub pobyt w szpitalu - wyjaśnia Anna Leder z łódzkiego oddziału NFZ.

Na razie epidemia trwa, dlatego w I kwartale 2021 r. szpitale mogą otrzymać fundusze na dotychczasowym poziomie niezależnie od liczby pacjentów. Umożliwia to rozporządzenie podpisane 9 lutego.

wsp.: M. Witkowska, Ł. Klimaniec

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto