MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Kto to wymyśla?” – opinie maturzystów o egzaminie rozszerzonym z historii. Czy kolejny egzamin wyznaczył zbyt wysokie progi?

Katarzyna Mazur
Katarzyna Mazur
Matura rozszerzona z historii wymaga szerokiej wiedzy i zdolności analitycznych
Matura rozszerzona z historii wymaga szerokiej wiedzy i zdolności analitycznych fot. Karol Makurat
Dzisiaj historia. Matura rozszerzona z tego przedmiotu przyciąga umysły, które, niczym poczciwy profesor Gąsowski, „przeskakują przez tysiąclecia jak przez przepaście”, przynajmniej z założenia. W praktyce może się jednak okazać, że łatwiej niż przeskoczyć jest przepaść. „Jestem pewna najwyżej 7 punktów” skarży się jedna z maturzystek. „Pytania o najmniej charakterystyczne rzeczy z każdej epoki”. Wygląda na to, że tegoroczny arkusz z historii okazał się dla wielu maturzystów ich osobistym Waterloo.

Spis treści

Jak wygląda matura z historii?

Egzamin maturalny z historii na poziomie rozszerzonym wymaga od zdających znajomości kluczowych wydarzeń i procesów historycznych od pradziejów po czasy współczesne. Powinni również rozumieć szerszy kontekst społeczno-polityczny i gospodarczy tych wydarzeń oraz ich wpływ na współczesny świat​. Muszą także wykazać się umiejętnością analizy i interpretacji różnych ocen hisotoriograficznych, dotyczących zarówno dziejów ojczystych, jak i powszechnych. Są to umiejętności kluczowe dla rozumienia przeszłości, ponieważ historia nie jest jedynie zbiorem faktów.

Na maturze z historii na poziomie rozszerzonym można spotkać różnorodne typy zadań, które sprawdzają zarówno wiedzę faktograficzną, jak i umiejętności analizy oraz interpretacji źródeł historycznych. Są to zadania testowe, wybór typu prawda/fałsz, praca z tekstem źródłowym – mapą, ryciną czy tabelą, zadania problemowe, chronologiczne, a także dłuższe wypowiedzi pisemne. Zdający musi wykazać się umiejętnością pracy ze źródłami oraz zdolnością do formułowania i uzasadniania własnych opinii na temat historii.

Trwa głosowanie...

Jak poszła Ci matura z historii?

Co było na maturze z historii 2024? Tematy

Na oficjalne opublikowanie arkusza trzeba poczekać do godziny 14:00, jednak osoby, które opuściły już egzamin informują, że wśród trzech tematów do wyboru pojawił się esej o Karolu Wielkim jako przykładzie odnowiciela imperium, temat dotyczący analizy wpływu, jaki wojny z Turcją miały na upadek Rzeczypospolitej w XVI wieku oraz ocena roli Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Część wątpliwości dotyczy przyjętej perspektywy. Z jednej strony należy pokusić się o własną ocenę wydarzeń historycznych, istnieje jednak pewne ryzyko, że nie będzie ona trafna.

Często też swoją wiedzę zdający opierali na źródłach literackich, nie zaś stricte historycznych.

Opinie maturzystów o maturze z historii 2024

Maturzyści opuszczający egzamin maturalny z historii nie kryją rozczarowania. Jedynie nieliczni uważają, że był „mega fajny arkusz”, a pytania przystępne, gdyby nie... zabrakło wiedzy.

W sieci dominują jednak wrażenia natury odmiennej – zdającym trudno się było odnaleźć zarówno w zadaniach analitycznych, jak i w esejach.

Matura z historii – arkusz CKE i odpowiedzi

Oficjalne wyniki matur pojawią się 9 lipca br., jednak już w dniu egzaminu opublikujemy arkusz wraz z proponowanym kluczem odpowiedzi.

Tutaj znajdziesz arkusz maturalny z historii wraz z odpowiedziami, które opublikujemy dzisiaj, 21 maja, krótko po godzinie 14:00. Rozwiązania będziemy dodawać na bieżąco, pamiętaj, aby odświeżać stronę.

Czy można pisać maturę poprawkową z historii?

Z uwagi na to, że egzaminy maturalne na poziomie rozszerzonym nie mają wyznaczonego progu zdawalności, nie przewidziano egzaminu poprawkowego z historii ani z żadnego innego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jeśli chcesz poprawić wyniki egzaminu – możesz przystąpić do matury ponownie w następnym roku szkolnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na...

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Kto to wymyśla?” – opinie maturzystów o egzaminie rozszerzonym z historii. Czy kolejny egzamin wyznaczył zbyt wysokie progi? - Strefa Edukacji

Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto