Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczyca chce inwestować w odnawialne źródła energii. W planach m.in. wydobywanie wód geotermalnych

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Jednym z pomysłów, które zamierzamy realizować, jest wydobywanie wód geotermalnych, których złoża znajdują się na terenie Łęczycy. Byłyby one narzędziem  wspomagającym system ciepłownictwa w naszym mieście, co z pewnością ograniczyłoby koszty ogrzewania
Jednym z pomysłów, które zamierzamy realizować, jest wydobywanie wód geotermalnych, których złoża znajdują się na terenie Łęczycy. Byłyby one narzędziem wspomagającym system ciepłownictwa w naszym mieście, co z pewnością ograniczyłoby koszty ogrzewania poglądowe
Miasto Łęczyca chce inwestować w odnawialne źródła energii. W planach m.in. wydobywanie wód geotermalnych.

Miasto chce zrealizować wielomilionową inwestycję

Każdego roku zaostrzają się przepisy związane z zanieczyszczaniem środowiska. Względy ekologiczne mają ogromne znaczenie i to one wymuszają zmiany np. w zakresie źródeł ciepła. Również Łęczyca chce dołączyć do grona gmin, które korzystają już z ekologicznych rozwiązań, jakimi są odnawialne źródła energii. O takich rozmawiają burmistrz Paweł Kulesza i Sławomir Boczkowski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej czerpiąc z doświadczenia sąsiednich samorządów.

- Jednym z pomysłów, które zamierzamy realizować, jest wydobywanie wód geotermalnych, których złoża znajdują się na terenie Łęczycy. Byłyby one narzędziem wspomagającym system ciepłownictwa w naszym mieście, co z pewnością ograniczyłoby koszty ogrzewania, jeśli nie zniweluje ich całkiem, ale też bardzo pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla - informuje Sławomir Boczkowski, prezes PEC w Łęczycy - Oczywiście, prace musimy rozpocząć od odwiertu, dzięki czemu poznamy historię i właściwość łęczyckich wód geotermalnych. Wydobycie podziemnych złóż wiąże się z wieloma wyzwaniami, którym będziemy starali się sprostać. Dziś, nie wiemy, na jakiej głębokości będzie możliwe wydobycie, ani jaką temperaturę posiadają wody, a co najważniejsze nie wiemy, jaki mają skład chemiczny, co jest niezwykle istotne w tworzeniu konkretnych planów - dodaje.

Drugim elementem, będącym rozwiązaniem na efektywny energetycznie system ciepłowniczy jest kogeneracja - polegająca na produkcji energii elektrycznej i ciepła jednocześnie. W tym przypadku konieczną jest budowa infrastruktury wspomagającej system ciepłowniczy funkcjonujący w Łęczycy. Najlepszą opcją byłoby wdrożenie zarówno źródła ciepła z geotermii, jak i systemu kogeneracyjnego. W jednym i drugim przypadku konieczne będą wielomilionowe wydatki.

- Wiemy, że wdrożenie ekologicznych systemów ogrzewania jest koniecznością i nie będziemy w żaden sposób się przed nią uchylać. Wiemy również, że musimy dbać o mieszkańców i wspomagać ich w kosztach utrzymania mieszkań. W tej chwili spotykamy się z sąsiednimi samorządami, aby czerpać z ich doświadczeń w tym zakresie. Geotermia i kogeneracja to rozwiązania, które będą wdrażane w Łęczycy. Z pewnością, nie uda nam się tego zrobić w jednym roku, ponieważ zadania wymagają nie tylko zasobów finansowych, których będziemy poszukiwać w źródłach zewnętrznych, ale przede przeprowadzenia czasochłonnych i skomplikowanych działań. Z pewnością, musimy się z nimi uporać do 1 stycznia 2028 roku, kiedy to wejdą w życie kolejne surowe przepisy w zakresie ochrony środowiska naturalnego - mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy.

- Temat odnawialnych źródeł energii to kierunek, w który powinien iść nowoczesny samorząd. Jednak trudno mi uwierzyć w to że nagle przed wyborami Burmistrz uwierzył w wody termalne…Łęczycanie są zbyt inteligentni by nie wiązać tego zainteresowania tym tematem z ubieganiem się o reelekcję Burmistrza - skomentował ten pomysł Andrzej Malinowski, były prezes TBS w Łęczycy oraz jedna z osób postrzegana jako kandydat na burmistrza w najbliższych wyborach samorządowych.

Wody geotermalne wykorzystywane są już m.in. w Uniejowie i Poddębicach (pow. poddębicki). Pozyskana woda wykorzystywana jest np. w kompleksach termalno-basenowych. Dzięki wysokiej temperaturze wody termalnej produkowane i dostarczane jest ciepło do mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: Uchwalono budżet Łęczycy na 2024 rok. Sprawdzamy, jakie inwestycje zaplanowano

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto